iOS’de 20 saniyede çocuklarınızı güvende tutun

Çocuklarınızı ve kredi kart bilgilerinizi güvende tutun

IOS’ta kısıtlamalar koymak çocuğunuzu ve kredi kartınızı Apple cihazlarında korumanın kolay bir yolu olabilir

Çocuklarınıza gerek iPad gerek iPhone gibi Apple ürünlerinden hediye alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu ürünler yüksek teknolojiye erişim imkanı tanıyor, ancak bu sizin için büyük bir risk taşıyabilir. Bunun nedeni ise Apple ürünlerindeki bilgileriniz.

iOS’a yerleştirilen ebeveyn denetimleri aslında sınırlamalar olarak adlandırılır. Bu kısıtlamalar birkaç şey yapmanızı sağlar. Örneğin, çocuğunuzun gizliliğini korumak, çocuğunuzun açık içeriğe erişimini sınırlamak ve kredi kartınızı çocuğunuzdan korumak. Bunu kurmak çok kolay ve hızlıdır.

Bu yaklaşık 20 saniye sürer

Ana ekrandan

-Ayarlar uygulamasını açın

-Genel menüsünün üzerine dokunun

-Aşağı kaydırın ve Sınırlamalar’ı seçin

Sınırlamaları etkinleştir’e dokunun ve bir şifre belirleyin.

Sınırlamalar şifresi çocuğunuzla paylaşılamaz, bu şifre yalnızca sizin içindir, bu sınırlama parolası telefonunuzun kilit ekranı şifresinden farklıdır.

Geriye kalan tek şey, içerik derecelendirmeleri, gizlilik özellikleri ve uygulama içi satın alma gibi şeyler için sınırlamalar yoluyla ayarlarınızı yapmaktır. Apple, iOS sınırlamalar listesini beş bölüme ayırmıştır: İzin ver, izin verilen içerik, gizlilik, izin verilen değişiklikler ve oyun merkezi.

OKU ►  Terör ataklarını size bildiren bir uygulama var
OKU ►  Müzik paylaşmak için alternetif bir uygulama: Vertigo

Çocuklarınızı ve kredi kart bilgilerinizi güvende tutun

Dahili Apple uygulamalarına ve kredi kartınıza erişimi kısıtlayın

Denetimin ilk gereği “izin” bölümü, diğer bir deyişle çocuğunuzun erişebileceği bölümdür. Yerleşik Apple uygulamalarına ve safari, kamera ve FaceTime gibi özelliklere erişimlerini kısıtlayabilirsiniz.

Göz önüne almanız gereken daha büyük kısıtlamalardan ikincisi, çocuğunuzun iTunes mağazasına erişim ve uygulama içi satın alma işlemleridir.

Çocuğunuzun kendi cihazı için büyük değişiklikler yapmasını önleyin

“İzin Verilen Değişiklikler” bölümü çocuğunuz için olduğu kadar sizin için de geçerlidir. Çocuğunuzun cihazında neleri değiştirebileceğini belirleyebilirsiniz.

İçerik derecelendirmelerini kullanarak filmleri, müzik ve şovları sınırla

“İzin verilen içerik” bölümünde, çocuğunuzun medyayı ne şekilde tükettiğini kısıtlamak için filmler, şovlar, müzik, kitaplar ve web sitelerindeki içerik derecelendirmelerini kullanabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun yalnızca “Deadpool” gibi filmler yerine “Bulgu Dory” gibi filmleri izlediğinden emin olmanız anlamına gelir.

Bu bölümde önemli bir kısıtlama olup olmadığını kontrol etmek web siteleridir. Çocuğunuza, tüm web sitelerine, yetişkinlere uygun içeriğe sahip sınırlı web sitelerine veya belirli web sitelerine erişim hakkı vermeyi seçebilirsiniz. Hatta erişmelerini istemediğiniz belirli web sitelerini ekleyebilirsiniz.

OKU ►  Yeni Sony Xperia modelleri AnTuTu testinde görüldü!
OKU ►  Kirli hava hidrojen yakıtına dönüştürüldü

Çocuğunuzun online oyunları kimlerle oynadığını kontrol edin

Oyunlar, iOS’teki çocuklar için en büyük eğlencelerden biridir. “Oyun Merkezi” bölümü, oyun oynarken sahip oldukları sosyal erişimi sınırlamanıza izin verir. Bu, çok oyunculu oyunlara erişimlerini kontrol etmeyi, arkadaş eklemeyi ve ekran kaydını içermektedir.

Çocuğunuzun gizliliğini başkalarıyla paylaşmamaya özen gösterin  

Günümüzde dijital gizlilik hepimiz için büyük bir şey. Apple, çocuğunuzun gizliliğini korumayı kolaylaştırdı. “Gizlilik” bölümünde, uygulamanın çocuğunuzun bulunduğu yere, mikrofona veya hatta sosyal medyada bunları paylaşıp paylaşmayacaklarına erişimi düzenleyebilirsiniz.

Sınırlamalar koruma amaçlı

Çocuğunuzun iOS cihazında Kısıtlamaları etkinleştirmek hızlı ve basittir. Bu kısıtlamalar, çocuğunuzun yeni hediye deneyimini mahvetmekle değil, yeni iPad’lerinin tadını çıkarabilmeleri için onları korumaktır.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox