Japonya, Ay’a insan gönderme planını açıkladı

Bu durumda da Asya kıtasındaki komşusu Çin ile doğrudan rakip oluyor.

Uzay yarışına Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya (Sovyetler Birliği) olmak üzere iki büyük ülke başlatmış olabilir ancak şimdi, on yıllar sonra, uzay uyarışı için daha fazla yarışmacı var. CNN’in haberine göre, Japonya 2030 yılına kadar aya insan göndermek istiyor. Bu durumda da Asya kıtasındaki komşusu Çin ile doğrudan rakip oluyor.

Ay yolculuğuna ilişkin yeni ve iddialı planlar, Japonya Havacılık ver Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA) tarafından açıklandı. CNN’in haberine göre, plan, Japonya’nın Uzay Araştırma Programının hedeflerini ve görevlerini denetleyen Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki bir panelde sunuldu.

Bu durumda da Asya kıtasındaki komşusu Çin ile doğrudan rakip oluyor

Bununla birlikte, Japonya bütün övgüyü tek başına üstlenmek istemiyor. Aksine, JAXA sözcüsüne göre, çokuluslu bir araştırma ekibini birkaç yıl içinde Ay’a ulaştırmak isteniyor. Sonuçta, muhtemelen pahalı bir görevin maliyetini karşılayacak birkaç ülke ile bütçeyi tüketmeden bilim daha ekonomik bir şekilde ilerletilebilir.

OKU ►  Japonlardan dünyanın çekirdeğine yolculuk!

Japonya, uzay aracını Ay’a göndermek için gerekli teknolojiyi geliştirdikten sonra 2025 yılında görev hazırlıklarına başlayacak. Japonya, uzay görevini Mart 2018’de Japonya Uluslararası Uzay Araştırma Oturumu’ndan önce açıklayacak.

OKU ►  Facebook Yalan Haber Dedektörü’nün bir eklenti olduğu ortaya çıktı

JAXA ilk defa astronotlarına Uluslararası Uzay İstasyonunun haricinde, uzayı keşfetmek için bir görev veriyor. Ancak bu plan, Aysa ülkeleri tarafından ortaya konulmuş birkaç kapsamlı plandan sadece bir tanesi.

Örneğin geçen yılın Aralık ayında Çin, 2020 yılına kadar bir Mars görevi olacağını ve ayrıca önümüzdeki yıllarda da insanlı bir Ay görevi üstleneceğini açıkladı.

Hindistan’ın da kendi planları var. 2008’de Ay’ı ziyaret eden dördüncü ülke olmuştu. 2018 yılının ilk yarısında Ay’a ikinci bir insansız görev planı var.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox