Resimlerle hastalık teşhisi yapabilen yapay zeka platformu

Erken teşhiste önemli bir adım

IBM Watson teknolojisiyle daha önce de doktorlara yardımı dokunmuştu fakat ancak veriler toplandıktan sonra teşhis yapabiliyordu. Şimdi ise hastaların resimleri üzerinden, ya da vücut taramalarından teşhis yapabiliyor. Watson Clinical Imaging Review biriminin işleme konulacağı sözünden sonra birim, ilk resim tabanlı sezgisel işlem çözümünü ortaya koydu. Bu yapay zeka platformu ultrasound tetkiklere, röntgenlere ve diğer tıbbi verilere bakarak sağlık kayıtlarını oluşturuyor ve kritik tedaviye ihtiyacı olan hastaların teşhisini yapıyor.

OKU ►  ACROME Robot, Endüstriyel Otomasyon Kontrol, Robotik ve Mekatronik Sistemleri

Görüntüleme tekniği ilk olarak, kalpteki aort damarlarının daralmasına ve kan akışının yavaşlamasına sebep olan aort darlığı hastalarının teşhisi için kullanılacak. Bu yaklaşım kalp krizleri, kalp kası hastalıkları, ağır damar trombosisleri ve damar sorunlarını da içerecek şekilde genişletilecek.

Bu çözümün yıl sonuna kadar geniş alanda kullanılması beklenmiyor. Fakat etkisinin, beklemeye değeceğine inanılıyor. IBM yetkilisi Anne Le Grand’e göre Watson hem teşhis kalitesini, hem de tutarlılığını geliştirecek. Artık hem doktorlar hem de hastalar acil bir durum gelişene kadar belirlenemeyen ciddi vakalar için endişe etmek zorunda kalmayacaklar.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox