Küresel ısınma kahvenizin tadını değiştirebilir

Kahvenin tadı gezegen ısınırken daha da kötüleşecek mi?

Dünyanın içinde bulunduğu küresel ısınma halinin kahve tutkunlarına hiç hoşlanmayacağı bir haberi var.  Kahve üretimine uygun arazinin miktarının küçülmesine neden olduğundan, daha az kahve hasadı, daha çok eklenti madde anlamına gelebilir. Bu da doğrudan kahvenizin tadını değiştirebilir. Yani dünyanın hızla ısınmaya devam etmesi sulama ve ekim alanlarını oldukça derinden etkileyebilir. Her tarım ürününde karşı karşıya kalındığı gibi… Kahvenin tadı gezegen ısınırken daha da kötüleşecek mi?Kahvenin tadı gezegen ısınırken daha da kötüleşecek mi?

Londra’daki Kew Gardens bilim insanlarının söylediğine göre, kahve severler daha az kaliteli kahvelere alışsalar iyi ederler. Çünkü kahve tarlaları azalırsa daha yüksek fiyatlı içecekler ile karşı karşıya kalabilirler. Çünkü sıcak bir iklim kahve üretimine uygun arazinin küçülmesine neden oluyor. Kahvenin tadı gezegen ısınırken daha da kötüleşecek mi?

Yüksek kaliteli Arabica kahve çekirdeğinin doğduğu yer olan Afrika’nın en büyük ihracatçısı Etiyopya’da kahve üretimi azalabilir. Bugün yayınlanan bir rapora göre, önlem alınmazsa önümüzdeki yüzyıl boyunca ciddi tehlikede olabilir. Kew’in kahve araştırmacısı ve raporun yazarlarından Dr Aaron Davis, BBC’ye verdiği demeçte “Etiyopya’da ve dünyada eğer bir şey yapmazsak daha az kahve üretilecek. Muhtemelen daha kötü tadı olacak ve daha pahalıya mal olacak” dedi. Belki günlük tüketimimizi kısıtlayacak belki daha az alanda daha fazla kahve üretimi yapmayı deneyeceğiz. Ama şu kesin ki küresel ısınmaya alınmayan tedbirler, bir türlü sahip olunamayan bilinç bizi bu noktaya taşımış bulunuyor.

OKU ►  Amazon Echo artık Microsoft Takvim hesaplarına destek vermeye başladı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox