Microsoft ve Google, Adobe Flash’ı öldürmeye niyetli

Microsoft ve Google, tarayıcılarında Adobe Flash’ı devre dışı bırakacaklar

Yıllarca, teknoloji yazarları, Adobe Flash eklentisinin artık kullanılmayacağını duyurdular. 2017 yılına gelinceye kadar hala hayatta, ancak Microsoft ve Google, Adobe Flash’ı devre dışı bırakma sürecini hızlandıracak değişiklikleri başlatmaya hazırlanıyor.

Microsoft Edge ve Google Chrome, tarayıcılarında varsayılan olarak Flash’ı devre dışı bırakacaklar. Hâlâ bir Flash tabanlı oyun oynamak ya da bir video akışı yapabilmek için, tarayıcınıza gerçekten bu yapmak istediğinizi söylemek zorundasınız.

Bu çok iyi bir şey. Dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünün uzatılması da dahil olmak üzere çeşitli nedenleri var. Bunun en önemli nedeni, Flash’ın web tarayıcınıza saldırmak için hâlâ bir siber suçlunun favori yolu olmasıdır. 2016, Flash tabanlı saldırıların en çok yapıldığı yıldı. Adobe Flash’ı güncel tutmak sizi güvende tutmak için hala yeterli değil. Artık Flash’ı devre dışı bırakmanın zamanı geldi.

Microsoft ve Google, tarayıcılarında Adobe Flash'ı devre dışı bırakacaklar

‘Oynatmak için tıklayın’a merhaba deyin

Ocak ayından itibaren Google, Chrome’da “oynatmak için tıklayın” anahtarını çeviriyor. Flash içeriği yüklemek isteyen bir sayfaya gittiğinizde Chrome sizi uyaracak. Bu isteği onaylayabilir veya reddedebilirsiniz, Chrome’un, seçimlerinizi site bazında da hatırlatacağı belirtildi.

OKU ►  Nokia, Sağlık cihazları sektörüne Withings markası ile girdi
OKU ►  WordPress'e GoogleDocs eklentisi geldi

Zaman geçtikçe, Chrome Adobe Flash kullanımınızı en aza indirecektir. Alternatifler her zaman güvende hissettirir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox