MSI’ın SSD soğutucuları cihazları ısıtıyor ve yavaşlatıyor

M.2 Shield model soğutucular SSD bellekleri soğutmak yerine ısınmasına sebep veriyor

Yeni nesil M.2 SSD’ler daha önce hiç olmadığı kadar hızlı data transferine müsaade ediyor. Ama birçok M.2’nin ortak bir problemi var. Buda çabuk ısınmaları ve bunun sonucunda yavaşlamaları. MSI firması buna karşı ürettiği M.2 SSD Shield (Kalkan) ile çözüm üretiyor. Yada durum tam tersimi?

MSI’ın soğutucusu Shield, M.2 destekleyen anakartların 2280 portu üzerine yerleştiriliyor. Alüminyum bir dış kaplamaya sahip cihazın içinde dünyanın en ince termal tabakası bulunuyor. MSI bu sayede M.2 SSD’lerin ısınmasını engelleyebildiklerini ifade ediyor.

5 dereceye kadar ısınıyor

GamersNexus sitesinin yaptığı çalışmaya göre durum pek de öyle değil. GamersNexus ekibi M.2 Shield’ı teste tabii tutmuş ve sonuçlar biraz problemli. GamerNexus, test için HyperX Predetor M.2 SSD bellek kullandı. Ekip belleği MSI’ın Z270 Gaming Pro Carbon anakartını monte etti ve önce MSI’ın soğutucusu M.2 Shield monteliyken sonra da cihazı çıkararak belleklerin ısısını ölçtü. Testin sonucunda ekip, M.2 SSD Shield soğutucusunun belleklerin üzerindeki NAND flash hafıza ciplerini birkaç derece soğuturken SSD’lerin altında kalan çipleri 4 derece kadar ısıttığını keşfetti. SSD’nin üzerinde bulunan ısı sensörleri de bu durumu teyit etti. SSD bellekler M.2 Shield takılıyken boşta 4 derece yüksek yük altındayken 5 dereceye kadar yüksek ısıda çalıştı.

OKU ►  2016’nın en iyi kameralı akıllı telefonları
OKU ►  Sony’nin yeni OLED 4K HDR TV’si Nisan’da çıkıyor

MSI’ın her ne kadar düşüncesi iyi olsa da sonuçta ürettikleri cihaz amacının tersini yapıyor. En azından GamersNexus yaptığı teste göre durum böyle. M.2 Shield’ın temel sorunu SSD’leri bir metalle kaplayarak cihaz içerisindeki ısının dışarıya çıkmasını engellemesi. Metalle temas eden noktalar soğurken altında kalan noktalar daha da ısınıyor. Bu da dizaynı sorunlu bir cihaz olması demek.

İyi haber ise M.2 Shield kullanılması zorunlu bir parça değil. M.2 SSD’lerinizi Shield olmadan monte edebilirsiniz. Ayrıca şunun altını çizelim test sırasında SSD’lerin üzerine normal kullanımda binmeyecek yük verildi ve cihazlar son noktalarına kadar zorlandı. Buna rağmen 4C derece gibi bir ısınma meydana geldi. Bir çoğumuzun M.2 SSD’leri bu kadar ısınacak kadar çalıştırması mümkün değil.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox