NASA daha dayanıklı araçlar üretmek için yeni bir malzeme geliştiriyor

Date:

Nasa Karbon Nanotüp malzeme bazlı araçlar üretecek

NASA’nın  kızıl gezegen üzerinde sürdürülebilir bir insan kolonisi sağlamak için multidisipliner çalışmalarda bulunan üniversitelerin tasarılarını onaylamasıyla birlikte, ulaşım araçları ve gezegenin habitatı odaklı Mars misyonunu destekleyen  spesifik yeni teknolojiler gün yüzüne çıkmakta.

Karbon Nanotüp Malzeme

Bu yeni teknolojilerin öncelikli amacı karbon nanotüp bazlı malzemeler kullanılarak Mars habitatına karşı daha dayanıklı ve hafif yapıda araçlar kullanmak.

Bu doğrultuda NASA’nın onayına sahip Space Technology Research Institutes (STIRs) (Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü), biyo üretim ve uzay altyapısı gibi ileri teknoloji alanların geliştirilmesinde çeşitli kuruluşlardaki araştırmacıların yeteneklerini kullanmalıdır.

Öncelikli hedef  dünyadan bağımsız kendi kendini idame ettirebilme imkan ve kabiliyetine sahip bir araştırma misyonu gücünün oluşturulması olacaktır.

NASA’nın Washington Space Technology Mission Directorate (Uzay Teknolojileri Misyonu Müdürlüğü) ortak yöneticisi Steve Jurczyk, “NASA,  teknolojideki son gelişmelerin araştırılması ve kullanılması hakkında gelecekteki havacılık ve uzay teknolojisi alanında devrimsel bir tesir potansiyeline sahip STIRs’ leri kuruyor.” dedi.

NASA Odak Değiştiriyor

STRI misyonunun tercihleri, NASA’nın alçak dünya yörüngesi dışına çıkarak derin uzay görevlerine geçiş yapma stratejisine odaklanmasıyla örtüşmekte.

Bu kurum, uzayda uzun süreli göreve çıkan mürettebatı muhafaza edebilecek ve ihtiyaçlarının Dünya’dan tedarik edilmesini beklemeksizin bulundukları yerde karşılayabilecek türden teknolojiler istemekte.

STRIs için seçilen enstitüler, Center for the Utilization of Biological Engineering in Space (CUBES) (Biyomühendislikten Uzayda Faydalanma Merkezi) ve The Institute for Ultra-Strong Composites by Computational Design (US-COMP) (Ultra Güçlü Kompozitlerin Hesaplamalı Tasarımı Enstitüsü)’dür.

Seçilen bu multi disipliner çalışan programlar beş yıl içerisinde arzu edilen sonuçlara ulaşabilmek için bilim ve mühendislik sentezini arttırmayı amaçlamakta.

NASA’nın Space Technology Mission Directorate (Uzay Teknolojileri Misyonu Müdürlüğü) tarafından finanse edilen bu öncü teknolojiler, birbirinden farklı NASA görevlerinin başarısı için hayati bir rol oynayacak.

Bu enstitüler aynı zamanda yeni uygulamaları havacılık ve uzay sahasının ötesine taşıyarak ABD’deki yetenek tabanını da geniş ölçüde temel alacaklar.

Her STRI enstitüsü teknoloji görevleri için 15 milyon dolar verecek.

CUBES enstitüsüne düşen görev gerekli gıda, yakıt, malzeme ve ilaç üretimi için entegre, çok organizmalı biyo üretim sistemine yönelik araştırmaları genişletmek olacak.

CUBES enstitüsünün araştırma hedefleri, derin uzay araştırmalarını desteklemek ve aynı zamanda Dünya tabanlı uygulamalara faydalı olmak.

Kaliforniya Üniversitesi’nden baş araştırmacı Adam Arkin liderliğindeki CUBES ekibi, Utah States Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve ayrıca Autodesk gibi endüstriyel ortaklarla da işbirliği yapıyor.

Derin uzay araştırmaları için kullanılacak dönüşümlü malzemeler gibi uygun teknolojiler US-COMP’un önemli bir unsuru olacak. Bu teknolojiler yeni nesil transit araçlarını, yaşam alanlarını, güç sistemlerini ve keşif sistemlerini geliştirmede yardımcı olacaktır.

Karbon nanotüp bazlı, hafif fakat buna rağmen yüksek mukavemetli uzay ve havacılık malzemesi US-COMP için önemli bir öncelik olacak. Michigan Teknoloji Üniversitesi’ndeki baş araştırmacı olarak Gregory Odegard liderliğindeki US-COMP ekibine, Florida Devlet Üniversitesi ve Utah Üniversitesi diğerleri arasında ortak görev yapacak.

Yaşam Alanları Oluşturmak İçin Mars Toprakları

Bu zaman zarfında, Central Florida Üniversitesi (UCF), Mars topraklarından metal çıkartma konusunda NASA ile işbirliği yapıyor.

UCF Malzeme Birimi ve Mühendisliği pogramının geçici başkanı Profesör Sudipta Seal, çıkarılan bu metallerin üç boyutlu (3-D) yazıcılara beslenmesiyle yaşam alanlarını oluşturan malzemelerin ve uzay gemisi gibi elektronik parçaların üretilebileceğini önerdi.

Seal, “Esasen 3-D yazıcı tekniği (Additive-Manufacturing)  bir çok malzemeden nihai ürün elde edebilmek için kullanılıyor. UCF  bu durumun arkasındaki bilimi anlamak için NASA ile işbirliği yapıyor.” dedi

Ergimiş Regolit Elektrolizi

NASA ile yapılan plana göre, numunenin tanınması için metal cevherlerinin arıtılması vasıtasıyla erimiş regolit elektrolizi üzerinde daha fazla araştırma yapılacak.

Regolit olarak adlandırılan Mars toprağı bir hazneye gönderilecek. Haznenin yaklaşık 3.000 derece Fahrenayta ısıtılmasıyla elektroliz oluşarak, insanların uzay araştırmaları yolculuğunda çok mühim rollere sahip oksijenin ve erimiş metallerin oluşumuna sebebiyet verecek.

Seal’in uzmanlığı, bu metallerin ticari 3-D yazıcılarda üstlendiği formun saptanmasına yardımcı olacak.

Aynı zamanda NASA stajyeri Kevin Grossman da NASA tarafından finanse edilen bu projeye katılıyor.

NASA, Space X, Mars One gibi Mars’ta insanlı görevler hedefleyen kuruluşlar, Mars içerisinde yapılan araştırmaların Dünya’dan gerçekleşecek yüksek maliyetli ulaşım ile karşılaştırıldığında çok daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu konusunda hemfikirler. Bu toplu bakış açısı araştırmayı çok önemli kılmakta.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...