NASA tam güneş tutulmasını canlı yayınlayacak

Güneş tutulmasının görülemeyeceği bölgelerde yaşayanlar veya ABD’ de olup da dışarı çıkamayacak kadar asosyal olanlar için çok güzel bir hizmet

Amerika kıtasından boydan boya görülecek olan 21 Ağustostaki tam güneş tutulması, bu doğa olaylarına şahit olamayanlar için NASA tarafından canlı yayınlanacak. Söylenenlere göre, güneş tutulmasını her açıdan, bir saat boyunca görüntülenecek. Yüksek rakımlı balonlardan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görüntüler çekilecek. Güneş tutulmasının görülemeyeceği bölgelerde yaşayanlar veya ABD’ de olup da dışarı çıkamayacak kadar asosyal olanlar için çok güzel bir hizmet.

Ayrıca NASA’nın, güneş tutulmasını güvenli bir şekilde izlemek için bir güvenlik kılavuzu var. Bu kılavuz, iki dakika boyunca güneş tutulmasını güvenli bir şekilde gözlemlemek için faydalı olacaktır. Özel güneş tutulması gözlükleri, isli cam gibi filtrelerle izlenmesi gerekiyor ve kesinlikle çıplak gözle seyredilmesi tavsiye edilmiyor.

 Güneş tutulmasının görülemeyeceği bölgelerde yaşayanlar veya ABD’ de olup da dışarı çıkamayacak kadar asosyal olanlar için çok güzel bir hizmet

Türkiye’de ise güneş tutulması hilal şeklinde gözlemlenecek ve ilk olarak İzmir’de saat 10:14’de başlayacak, tutulmanın heyecan verici anı olan tutulma ortası ise İzmir’de 11:51’de olacak. Daha sonra sırasıyla Bodrum, Manisa, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum şeklinde devam edecek.

OKU ►  NASA Mars'taki astronotları beslemek için pratik bir yöntem buldu
OKU ►  Özgüven başarının yolunu açtığı halde neden bir göz boyamadır

Güneş tutulmasının gerçekleşeceği saatler

İzmir: 11:51

İstanbul: 11.57

Bursa: 11.56

Denizli: 11.54

Eskişehir’de saat 11.59

Antalya’da saat 11.56

Ankara: 12.03

Konya: 11.02

Mersin: 12.03

Kayseri: 12.07

Samsun: 12.11

Adana: 12.05

Gaziantep: 12.09

Malatya: 12.12

Diyarbakır: 12.15

Erzurum: 12.18

Güneş tutulmasını interaktif bir harita üzerinden takip etmek için buraya tıklayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

1 Comment

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox