On yıllarca eskimeyen batarya icat edildi

Date:

Yıllarca kullanılabilecek yeni enerji kaynağı

Şarj edilebilir bataryalarda enerji depolama kapasitesi azalımı, bir çoklarımızın karşı karşıya kaldığı oldukça ciddi bir sorun. Kutusundan yeni çıkarılmış bir iPhone’un sonsuza dek kullanılabileceğine dair düşüncemizin birkaç yıllık kullanımdan sonra aksi yönde değişmesinin sebebi de işte bu. Harvard’dan bazı araştırmacılar, bir miktar kimyasal sihir kullanarak akışkan batarya olarak adlandırılan yeni bir batarya teknolojisi geliştirdiler. Bu teknoloji ile şarj edilebilir güç kaynağı yıllar boyu kullanılabilecek.

Akışkan bataryalar elektrik akımını sağlamak için iki sıvı arasında iyon değişiminden faydalanırlar. Sistem oldukça esnek ve uyarlanabilir özelliğe sahip olmakla birlikte, zaman içerisinde yıpranmaya yatkın olduğu için düzenli bakıma ihtiyaç duyar.

Araştırmacılar bu tip bataryalarda kullanılan elektrolitlerin yapısını değiştirmek için düzenek hazırladılar ve suda çözülebilir hale getirdiler. Bunun anlamı şu; bataryalar, yakıcı ya da zehirli maddelerle değil, yapısı değiştirilen elektrolitler ve nötral su ile doldurulabiliyor ve böylece ortaya çıkan bataryalar sadece daha güvenli olmamakla birlikte, aynı zamanda daha ucuza mal olmuş oluyorlar.

Hepsinden önemlisi daha az zararlı olan bu bataryalar, çok daha dayanıklı özellikteler. Araştırmacı ekip, bu bataryaların 1.000 tam dolumdan sonra dahi yalnızca yaklaşık %1 oranında bir kapasite kaybına uğradıklarını gösterdiler. Bu oran, sadece birkaç yüz dolumdan sonra oldukça belirgin şekilde kapasite kaybına uğrayan bir çok lityum-iyon bataryası ile kıyaslandığında çok çok düşük bir oran. Aslına bakarsanız Apple bile MacBook bataryalarının 1.000 dolumdan sonra tükeneceği tahmininde bulunuyor.

Peki bu gelişme gelecek için ne anlam taşıyor ? Aslında, akışkan bataryalar mobil uygulamalara taşınmak üzere özel olarak uyarlanmamış. Fakat, Harvard’ın çalışması fosil yakıt tüketimi için gereken altyapıyı ucuzlaştıran güneş ve rüzgar enerjisi gibi büyük çaptaki enerji depolama çalışmalarına uygulanabilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...