Spam Nedir?

Date:

Siz istemediğiniz takdirde size gelen her türlü posta spam sayılır.

İnternet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi Spam olarak adlandırılır.

Spam çoğunlukla ticari reklam niteliğinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Spam gönderici açısından çok küçük bir harcama ile gerçekleştirilebilirken mali yük büyük ölçüde mesajin alıcıları veya taşıyıcı, servis sağlayıcı kurumlar tarafından karşılanmak zorunda kalınır.

İnternet kullanıcıları üzerindeki etkileri incelendiğinde iki tip Spam vardır:

Email aracılığıyla gönderilen spam, doğrudan mesajlarla gönderilen spam, bireysel kullanıcıları hedef alır. Email spam listeleri genellikle Usenet gönderilerinin taranması, tartışma gruplarının üye listelerinin çalınması veya web üzerinden adres aramalarıyla oluşturulur.

E-posta yolu ile gönderilen spam türlerinden ticari içerikli olan UCE (Unsolicited Commercial e-mail- Talep Edilmemiş Ticari e-posta) adından da anlaşılacağı gibi istemediğiniz halde size gönderilen bir ürünü yada hizmeti tanıtıcı elektronik posta iletileridir.

İçeriğinin mutlaka ticari olması gerekmeyen UBE (Unsolicited Bulk e-mail Talep Edilmemiş Kitlesel e-posta), aynı anda yüzbinlerce e-posta hesabına gönderilen e-posta iletileridir. Bu iletiler ticari içerikli olabileceği gibi politik bir görüşün propagandasını yapmak yada bir konu hakkında kamuoyu oluşturmak amacı ile gönderilen e-posta iletileri de olabilir.

Siz istemediğiniz takdirde size gelen her türlü posta spam sayılır.

Spam hakkında önemli bir nokta, bir iletinin spam olarak nitelendirmek için kullanılacak ölçütün iletinin içeriği ile hiç alakalı olmamasıdır.

Herkesin üzerinde hemfikir olduğu, önemli bir toplumsal duyarlılığa sahip bir konu hakkında görüş bildirmek için kitlesel olarak gönderilen bir iletide aslında spam olarak nitelendirilebilir.

Bir diğer sık rastlanılan e-posta spam tipi ise MMF (Make Money Fast – Kolay Para Kazanın) iletileri;

zincir iletiler yada piramit benzeri pazarlama yapıları ile ilgili gelen iletilerdir. Piramitin en üstündeki isme para gönderip listenin altına kendinizi eklediğinizde para kazanmaya başlayacağınıza ilişkin iletiler bu tip spam iletilerine örnek olarak verilebilir.

Email türündeki spam’in rahatsız edici bir tipi ise, iletinin tartışma listelerine gönderilmesi durumudur. Bir çok tartışma listesinde, kimi işlemler sadece liste üyeleri tarafından gerçekleştirilebildiğinden, spam göndericileri, mümkün olduğu kadar çok listeye üye olmaya çalışarak, liste üyelerinin adreslerini temin ederler.

Diğer bir Spam tipi ise, iptal edilebilir (cancellable) Usenet mesajları aracılığı ile yapılan spamdir.

20 veya daha fazla haber öbeğine aynı anda gönderilen bir ileti spam kapsamında incelenir. Usenet kullanıcıları açısından bu kadar çok sayıda haber öbeğine gönderilen bir iletinin genellikle öbeklerin çoğu, hatta hepsi açısından konu dışı kaldığı tesbit edilmiştir. Bu tür spam, sıklıkla haber öbeklerini okuyan ancak çok ender veya hiç gönderi yapmadıklarından email adresleri elde edilemeyen kullanıcı grubunu hedefler. Usernet spamleri haber öbeklerini reklamlar veya ilgisiz iletilerle doldurarak kullanıcı açısından faydasız ve kullanılması zor hale getirir.

Spam olan e-postaları nasıl ayırt edebilirim?

Aslında siz istemediğiniz takdirde size gelen her türlü posta spam sayılır. Ancak temel olarak Spam postaların amacı bir ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak ve insanların bu ürün ya da hizmettten satın almalarını sağlamaktır. Tabi bütün bunlar yapılırken insanların izni ve rızası alınmamaktadır.

Siz istemediğiniz takdirde size gelen her türlü posta spam sayılır.

Peki benim e-posta adresimi nerden biliyorlar?

İşin bu tarafı aslında oldukça ilginç. Çünkü bilerek ya da bilmeyerek bu kötü niyetli kişilere e-posta adresinizi kendi elinizle veriyorsunuz. En basitinden internet üzerinde bir servise üye olurken bu bilgiler alınıyor. Bir başka yöntem ise tek kişiyle başlayan elektronik posta zinciri sömürü araçlarıyla ve sosyal dayanışma ruhu adına bir elektronik posta  zincirine dönüşmekte ve kötü niyetli bir kişinin gönderiği e-posta binlerce hatta milyonlarca kişiye istemedikleri halde ulaşmaktadır. Bu sayede bu kişilerin e-posta adresleri bir havuzda toplanmakta hatta ticari amaçlarla başka şirketlere satılmaktadır.

Nasıl korunurum?

Bu alanda yazılmış çeşitli antispam programlarını bilgisayarınıza yükleyebilir veya mail programınızda spam başlığı altındaki filtreleme uygulamaları ile spam’lardan korunabilirsiniz.
Ayrıca mail sunucu üzerine antispam yazılımı kurularak, o mail sunucusu kullanıcılarına daha az spam gitmesi sağlanabilmektedir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...