Steve Jobs’ın 10 yıl önce iPhone için övgüye değer orijinal duyurusu

Date:

Unutulmayan bu tanıtımı tekrar izleyerek iPhone’un doğum gününü kutlayın

Açıklandığı günden bu yana tam 10 yıl geçti. Dokunmatik telefon teknolojisinin kahramanı iPhone, bugün 10. yaş gününü kutluyor. Öyleyse, Steve Jobs’un ve merakla bekleyenlerin o günkü heyecanını yeniden yaşamak için neden birkaç dakikamızı ayırmayalım?

Steve Jobs’un daha önceden  sahne deneyimi yoktu, ancak onu herkesten daha iyi anladı. Bu nedenle sadece nostalji amaçlı değil, Jobs’ın, herhangi bir iyi sihirbaz gibi, kalabalığı nasıl manipüle ettiğini, neredeyse dikkatlerini dikkatle kontrol ederek bir illüzyon oluşturduğunu görmek gerekir.

Sunumun başlangıcından itibaren giderek gerginliği artıyor: Duyurunun kapsamını genişleterek (daha sonra) daha da genişleterek (hepsi bir cihazda) heyecanlandığını itiraf ederek, o da gerginliği mizah ile dağıtıyor. “İşte işte!”

Gerçek iPhone’u cebinden çıkarıyor – “Aslında işte İşte” Şimdi burada bırakacağım “diyor.
Çok beklenmedik bir şekilde cihazın flaşı bu kadar kısa sürünce, izleyiciler şokta. Ancak Jobs onların önümüzdeki 20 dakika boyunca çok dikkat göstermelerini istiyor.

Muhteşem değil mi?

Demo bölümünü iPhone’un iPod bölümüyle başlatma seçeneği keyfi değildi. Birincisi, insanlar iPod arayüzünü çoktan tanıyorlar, böylece izleyicinin onu karşılaştırması gereken bir şey var. Buna ek olarak, Jobs’ın dokunmatik arayüzün ne kadar değiştiğini ve var olan bir ürünü geliştirdiğini göstermesini sağlıyordu.

Jobs, Apple’ın üretkenliğinden gerçekten etkilenmiş görünüyor. “Bunu tekrar görmek istiyor musunuz?” Diye sordu ilk kez kilidini açıp sörf yaparak izleyici kitlesinin hayranlık duygusunu çekti. Ve sonra, sanatçı listesinde gezinmeyi gösterdiğinde, hiç kimse ayrıntıları fark etmeyi başaramıyor. “Bu güzel değil mi?” Diye tekrar tekrar duruyor.
Home düğmesini tekrar tekrar kullanarak, telefonun ne kadar basit çalışacağını değil, animasyonların ne kadar yumuşak olduğunu da gösteriyor. İnsanlar bunu görüyor ve telefonun cilalı ve kullanıcı dostu olduğunu söylemeye gerek duymadan anlıyor.

Elbette ki insanlar aramaları için telefonlarını kullanıyorlardı, ancak Jobs’ın söylediği gibi bu noktada akıllı telefonlar sadece aramalar için değildi. İletişim yönetimi kesinlikle basit dokunmatik ekran arabirimi sayesinde iPhone’da daha kolay hale getirildi.

Jobs, yaptığı arama ve çağrı birleştirme sunumuyla, en temel günlük işlevselliği ele alarak ve geriye dönük, göz korkutucu olmayan bir takım özellikler ile sorunsuz bir şekilde çalıştıklarını göstererek telefon deneyiminin hiç bir yönünün gözden kaçırılmadığını gösteriyor. Bu gerçekten basit gibi gözüksede büyük bir noktadır, ancak ustalıkla yapılır.

10 yıl önce, hala beni en çok etkileyen teknoloji açıklaması olduğuna inanıyorum. Nice mutlu seneler iPhone.

iPhone ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...