Birçok önemli Apple çalışanı Tesla ile çalışmak için Apple'dan ayrılıyor

Birçok önemli Apple çalışanı Tesla ile çalışmak için Apple’dan ayrılıyor

Tesla bu hafta, Apple’ın Swift programlama dilinin üreticisi Chris Lattner’i, oto-pilot araç projesinin müdür yardımcısı olarak işe aldığını duyurdu.

Apple’dan ayrılan sadece Lattner ile sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz ay Mac PC’lerin baş tasarımcısı Matt Casebolt da Tesla’nın motor blokları ve mekaniklerinin müdürü olarak işe başladı.

Bu kişiler son zamanlarda Apple’dan ayrılanlardan sadece ikisi. Tesla sağdan soldan Apple elemanlarını kapmaya devam ediyor. Öyle ki Tesla’nın iletişim müdürü, güvenilirlikten sorumlu kişisi, küresel üretimcilik müdürü, malzemelerin yardımcı müdürü ve birçok mühendisi Apple tabanlı.

Apple’ın 100 binden fazla çalışanı olduğunu düşünürsek, bu rakamlar oldukça az geliyor ancak Apple’a lazım olmaları ve şirkette önemli mevkilerde bulunmaları, Tesla için de oldukça önem arz ediyor.

Apple’ın, Project Titan adını verdiği oto-pilot araç projesinde, donanımdan çok otonom araç yazılım geliştirmeye yönelmesi, Tesla için hayırlı oldu. Geçtiğimiz Ekim’de Bloomberg’in haberine göre, Apple’ın bu projesinde çalışan birçok insan, değişimden sonra ya kovulmuş ya da istifa etmiştir.

OKU ►  Apple Watch nasıl kalibre edilir?

Elon Musk ise araba şirketinde iyi çalışamayanları “Tesla cesetleri” olarak adlandırdı. 2015’te bir Alman gazetesine verdiği röportajda Musk, “Eğer Tesla’da işi beceremiyorsan, git Apple’da çalış” dedi.

Apple ise araç projesinin akıbetine bu yılın sonlarına doğru karar verecek.

Tesla ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here