Twitter, Periscope’u medyaya açıyor

Facebook Live ile mücadele sürüyor

Geçen yıl profesyonel kamera desteği ve GoPro ekleyen Twitter, Periscope’un sıradan bir selfie platformunun ötesinde bir şey olduğunu göstermişti. Sosyal ağ şimdi ise aynı platformu yerel uygulamalarının ötesine genişletmeye hazır. Firmanın blog sayfasında bugün yapılan bir gönderide Twitter mühendisi John Boiles “Periscope Yapımcı API’si” nin resmi yayınını hakkında duyuru yaptı. Bu API, harici cihazları ve üçüncü parti uygulamaları doğrudan Twitter’da yayın yapmaya imkan veriyor.

OKU ►  Twitter ‘Canlı Yayın’ için Yapımcı API’si yayınladı

Periscope Producer halihazırda PBS NewsHour ve Bloomberg gibi medya varlıklarınca kullanılabiliyor. Fakat daha sıradan insanlar için API’nin yayını, Twitter’ın mevcut alt yapısı üzerinde ekstra özellikler ekleyecek daha güçlü üçüncü taraf canlı yayın uygulamalarını görmeye başlayacağımız anlamına geliyor. Livestream’s Mevo kamerası gibi örneğin çoklu kamera kurulumunu ve canlı yapım özelliklerini kopyalayabilen donanımlar, Periscope’la olduğu gibi Facebook Live ile de uyumlu hale getirildiler. Daha ileri seviyedeki canlı yayın yapımcıları için (örneğin Wirecast ve Switchboard Cloud) artık yapım ve yayında Periscope’u Facebook, YouTube, Twitch, Twitter ve diğer platformlara aynı anda dahil edebilecekler.

Periscope, yeni özelliklerin avantajlarından faydalanabilecek mevcut işletme ortaklarının bir listesini yayınladı. Diğer geliştiriciler buraya tıklayarak beta programda yer almak üzere başvuruda bulunabilirler.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox