Web kameranızdan izleniyor olabilirsiniz

Date:

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

Çevrenizde izlendiğini söyleyen insanlara paronayak gözüyle bakabilirsiniz ancak, yıllardır yapılan çalışmalar, insanların web kameralar aracılığıyla casusluk yapabileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Yazımızın devamında web kameranızı neden kapatmanız gerektiğini açıklayan birkaç önemli sebepten bahsedeceğiz.

Genç hackerlar, tanıdıklarının web kameralarını basit programlar kullanarak kolaylıkla hackleyip onları izleyebiliyorlar.

İnsanların yatak odalarındaki uygunsuz hallerinin fotoğraf ve videolarını çekmekle kalmayıp, bunları kötü amaçlı sitelerde paylaşıyorlar.

Eğer çevrenizdekilerin bu tür hak ihlalleri ile karşılaşmalarını istemiyorsanız, bu makalenin tümünü okuyup onlara web kameralarını neden kapalı tutmaları gerektiğini anlatabilirsiniz.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

Yıllar önce devletlerin, hackerların veya illegal işler yapanların sizi web kameranızdan izlemesi uydurulmuş komplo teorileri olarak değerlendiriliyordu. Fakat zaman geçtikçe, ortaya çıkan gerçek oldukça rahatsız edici.

2009’da bir öğrenci okulun verdiği dizüstü bilgisayardan gizlice fotoğraflarının çekildiğini anladığında okulunu dava etti.

2013 yılında ise bazı araştırmacılar, MacBook’lardaki kameraların ışıklarını yakmadan aktif edebildiklerini söyledi ve eski bir FBI ajanı da bunu yıllardır yaptıklarını doğruladı.

Aynı yıl içerisinde, Edward Snowden’in sızdırdığı belgelerde, ABD’nin en çok istihbarat toplayan ve kriptoloji konusunda uzman olan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in, iPhone ve Blackberry telefonlarının kameralarına ulaşabilmelerini sağlayan programlara sahip olduğunu öğrendik.

2014 ve 2015 yıllarında ise NSA’in insanları izleyebilen “Gumfish” gibi zararlı yazılımlara da sahip olduğunu ortaya çıktı.

Kendilerini “kara gölgeler” olarak adlandıran bir grubun, milyonlarca kişiye bu tarz casus yazılımları sadece 40 dolardan sattıkları duyulunca da komplo teorisi olarak düşünülenlerin gerçeğin ta kendisi olduğunu öğrenmiş olduk.

Bahsedilen bu sanal casusluklar sanıldığı gibi çok yeni bir tehdit olmadığına özellikle dikkat çekmek istiyoruz.

Bu hack’lemelerin bir kısmı yalnızca devlet ajanları tarafından değil, düşük seviye, basit yazılımlar kullanan hackerlar tarafından da gerçekleştirilmekte.

Kısacası NSA benim monoton hayatımı ne yapsın, izlerse izlesin demeden önce, sizi izleyenlerin NSA değil, ürkütücü röntgenciler olduğunu unutmayın.

Uzun lafın kısası, evet, web kamerası casusluğu gerçekten de ciddi bir tehdit.

Nasıl başa çıkabiliriz?

Tartışmasız ilk yapmanız gereken, bu kadar kolay hacklenebilen bir cihaz olduğu için, kameranızı devamlı açık tutmak yerine, daima devre dışı konuma getirmeli veya bir şey ile lens kısmını kapatmalısınız.

Yapmanız gerekenlerden birkaçını daha aşağı kısımda anlatıyoruz:

Antivirüs programı kullanmayı ihmal etmeyin

Her ne kadar Antivirüs programlarına çok güvenilmese de yine de bilgisayarınızda bir tane bulundurun.

Yeni üretilmiş zararlı yazılımları yakalamak pek mümkün değil, ancak bu güvenlik programları en azından, bazı exe dosyalarını ve virüslü linkleri yakalamanıza yardımcı olur.

Kameranızı sökün

Harici kamera kullanan masaüstü bilgisayar kullanıcıları için en etkili ve kesin çözüm; kameranızı her zaman USB ile bağlı tutmak yerine, sadece ihtiyacınız olduğunda kullanın ve sonra çıkartın. Unutmayın, bilgisayarınıza bağlı olmadığı sürece kameranıza kesinlikle ulaşılamaz.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

BIOS’tan devre dışı bırak seçeneğini kullanın

Eğer dizüstü veya All-in-One PC kullanıcısı iseniz, kameranız dahili olacaktır. Bunlarda en ideal çözüm; eğer PC’niz destekliyorsa, kameranızı BIOS’tan devre dışı bırakmak.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve genelde kullanılan F2, F10 veya DEL tuşuna basın. BIOS’ta “Web Kamerası“, Entegre Kamera” veya”CMOS kamera” yazılarını arayın. Bunlar size basitçe, Etkinleştir / Devre Dışı bırak veya Kilitle / Kilit Aç şeklinde ikili seçenek sunacak. Kameranızı buradan kapatabilirsiniz.

Ancak BIOS’tan kapatma seçeneği dizüstü bilgisayarlarda oldukça nadir bulunan bir özellik. Lenovo ve Dell gibi fazla endüstriyel satış yapan markalarda bulunuyor çünkü şirket bazındaki alıcılar web kameralarını kullanmadıklarında kapalı tutmak istiyor.

Bir başka önemli nokta ise, dizüstülerde kameranızı devre dışı bıraktığınızda mikrofon da devre dışı kalıyor. Sonra mikrofonum neden çalışmıyor diye endişelenmeyin.

İşletim sisteminden devre dışı bırakın

Bu çözüm aslında pek güvenilir değil ancak yine de deneyebilirsiniz. Web kameranızı devre dışı bırakıp yüklü sürücülerini silebilirsiniz.

Windows kullanıcıları Aygıt Yöneticisi’ndeki Görüntüleme Aygıtları kategorisinden kamerayı bulup sağ tıklayıp “devre dışı bırak” veya “sil” seçeneklerinden birini seçebilir.

Ancak bu, çok da sağlıklı bir çözüm değil, çünkü bilgisayarınıza uzaktan erişime sahip biri varsa, bu sürücüleri tekrar yükleyip kameranızı tekrar etkin konuma getirebilir.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

Kameranızı herhangi bir şey ile örtün

Oldukça ilkel ve basit bir çözüm gibi dursa da, aslında gerçekten etkili. Ne zaman ekrana baksanız kameranın açık mı kapalı mı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca kameranızı açıp kapamak da oldukça kolay olur. Kameranızı bir bant ile kapatmadan önce size birkaç seçenek daha sunalım:

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

Eyebloc koruma

Eyebloc Amazon’da en çok bakılan ve satılan ürün durumunda. Dizaynı ise oldukça sade: Dizüstünüzün üst tarafında bulunan kamerayı kapatan C şeklindeki plastik bir kıskaç. Takması, çıkarması çok kolay ve yapıştırıcısı bulunmadığı için tortuda bırakmıyor. Denediğimiz bütün cihazlarda kamerayı komple kapattı ancak bunlara akıllı TV’ler, oyun konsolları veya daha büyük cihazlar dahil değil.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

C-Slide

C-Slide, dizüstü veya tabletlerinizin kamerasına montelediğiniz oldukça küçük plastik kaydırgaçtır. Diğer çözümlerin aksine bu kaydırgaç, dizüstünüzde kalıcı oluyor. Kameranızı, minik bir plastik paneli kaydırarak açıp kapatıyorsunuz.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

Olumsuz yorumlara rağmen C-slide, oldukça iş gördü. İnce yapısı bilgisayarınızı kapatırken kasa ile ekran arasında boşluk kalmamasını sağlıyor.

Sadece 2 olumsuz yanı var. Birincisi, eğer dizüstünüz kıvrımlı çerçeveye sahipse monte edemiyorsunuz, etseniz bile hemen düşüyor.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

İkincisi ise, oldukça dikkatli takmanız gerekiyor çünkü yanlışlıkla mikrofon girişini veya kamera ışığını kapatabilme ihtimaliniz yüksek.

Bu ufak sorunları bir kenara bırakırsak düz yüzeye sahip dizüstülerde oldukça iş görmesi ile bizim favorimiz konumunda.

Creative kamera kapatıcılar

Bu kapatıcılar arabanızın camına yapıştırdığınız çıkartmalara benziyor. Satın aldığınız pakette 6 adet siyah dairesel streç ve alkollü mendil bulunmakta. Kuru yüzeylere yapışkan ile değil de statik elektrik kullanarak yapışıyor.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

DIY elektrik bantları

Bütün bu çözümleri denerken fark ettik ki eğer ufak bir yapışkan izi sizi rahatsız etmezse en ucuz yöntem elektrik bandı kullanmak. Bu yönteminde oldukça etkili olduğunu söylemekle beraber, tek olumsuz yanı bandı çıkarttığınızda ufak bir yapışkan lekesi bırakması. Tabi bu da sıcaklık ile alakalı çünkü serin ortamlarda elektrik bantları o kadar da fazla leke bırakmıyor. Bir de bu ufak bantların yolculuk esnasında kaybolması veya düşmesine karşı çantanızda yedek birkaç parça bulundurmak iyi bir fikir olacaktır. Oldukça ucuz olduğu düşünülürse fiyatı da bir sorun teşkil etmeyecektir.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit?

Sizinle paylaştığımız bu ipuçları ile kamera röntgeni gerçeğini kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...