YouTube son tasarımı ile videoları ön plana çıkarıyor

Karanlık Modu

YouTube’a her saat yaklaşık 300 saatlik video yükleniyor.  Bütün o şirin kedi kliplerini didik didik etmeyi biraz daha kolaylaştırmak için YouTube masa üstü versiyonu yakında yenilenecek.

Google Salı günü yaptığı açıklama ile ‘Arayüz’ düzleştirme yöntemine dayalı ‘materyal tasarımı estetiğini’ siteye uygulayarak, sitenin masa üstü versiyonunun görünümünü yenileyeceğini bildirdi.  YouTube’da kullanıcı deneyimi bölüm başkanı olan Fred Gilbert “İçeriği yıldızlaştırmak istiyoruz. Ve her şey bu yıldızdan akmalı” dedi.

Bunun anlamı şu: videoların arkasındaki gri renkli arka plan gidecek, bağlantı metni mavi renkten siyaha dönecek ve küçük resimlerin boyutları büyütülecek. Aynı zamanda sol bölümdeki gezinti çubuğunda daha az vurgu göreceksiniz. YouTube logosu ve anasayfa butonları küçülecek, üyelik ve kütüphane bölümleri ön plana çıkarılacak.

YouTube Yeni Karanlık Tema

Dahası sayfanın alt kısmındaki dil seçenekleri kullanıcı açılır menüsüne taşınmış, yerine ise daha fazla video konulacak. Daha doğrusu neredeyse sınırsız sayıda olanları, çünkü site sonsuz kaydırma özelliğini uyguluyor. Daha da iyisi YouTube kullanıcıların yıllardır şikayet ettikleri (ve yakın zamanda ortaya çıkarılan) bir özelliği test ediyor: Karanlık Modu! Artık karanlık odanızda YouTube’da balık avlarken gözünüzün feri sönmeyecek.

OKU ►  2017 Motorola için bol modelli bir yıl olacak
OKU ►  Kripto para Bitcoin yüksek güvenlik sağlıyor

Kanal sayfaları da bıçak altına yatıyor. Sayfanın sağında yer alan uyarı çubuğu gizlenerek video listeleri artık tam sayfa olarak açılabilecek. Aynı zamanda başlık bölümü de daha belirgin bir kanal simgesi ve abonelik butonu ile birlikte pencere genişliğini kaplayacak.

Fakat o kadar da heyecanlanmayın. Bu ilk aşamada oldukça sınırlandırılmış bir sürüm olacak. YouTube şimdilik sadece yeni tasarımla ilgili geri bildirimleri görmek istiyor ve genel kullanıcı topluluğuna sunmadan önce deneyimi bu doğrultuda ayarlamayı düşünüyor. Gilbert “Henüz erken ve hala yapılması gereken şeyler var. Fakat öncelikle kullanıcı bildirimlerini görmek istiyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı. Eğer yeni tasarıma bizatihi göz atmak isterseniz, youtube.com/new adresine doğru yönelin.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox