10 yıl ömürlü sıvı batarya geliştirildi

Date:

Sıvı bataryalar uzun ömürleriyle güneş ve rüzgar enerjisi için ideal

Günümüz bataryalarının en büyük kısıtlaması muhtemelen ömürlerinin kısa olması. Bugün üretilen bir lityum batarya birkaç yıllık kullanımdan sonra işe yaramaz hale geliyor. Bu durum biz telefon kullanıcılarının canını sıksa bile asıl problemi enerji endüstrisi yaşıyor. En çok da geri dönüştürülebilir enerji üreticileri bu durumdan mağdur.

İşte bu durum yeni geliştirilen likit (sıvı) bataryalarla tarihe karışabilir. Harvard’lı bilim adamları tarafından geliştirilen bu sıvı bataryalarının en büyük özellikleri, 10 yıla kadar ömürleri olması. Batarya enerjiyi likit solüsyonların içerisinde depolayabiliyor. Bu sayede bataryanın ömrü de standartların çok üzerinde oluyor. Bu depolama sistemi elektrolitlerin moleküler yapısını değiştirerek istikrarlı hale getiriyor ve sıvıda çözülebilir ve yozlaşmaya dayanıklı hale getiriyor. Doğal su ile çözüldüğünde elektrolitler sadece depolama potansiyelinin yüzde 1’ini kaybediyor. Buda performansının düşmesi için bile yılların geçmesi anlamına geliyor.

Depolama ortamının sudan oluşuyor olması hem çevre için hem de banka hesabınız için iyi haber. Çünkü su ne zehirli ne de yıpratıcı bir madde. Bu da eğer bu tip bir batarya kullanırken akması durumunda sadece bir paspasa ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor. Bu materyaller güvenli olmlarının yanı sıra diğer bataryaların ihtiyaç duyduğu pahalı polimer malzemelere de ihtiyaç duymuyor. Buda genel olarak çok daha güvenli ve ucuz bir bakım demek oluyor.

Bu tip bataryaların ne zaman gerçek dünyada kullanılacak hale geleceği hakkında elimizde bir bilgi bulunmuyor. Ama pazardan olumlu tepki alacağı kesin. Yenilenebilir enerji her geçen gün daha ucuza mal olurken bu uzun ömürlü maliyeti uygun bataryalarda bu alanda ciddi bir adım olacak. Bu sayede evinize kuracağınız güneş enerji sistemleri için alacağınız bataryanın, elektrik faturanızdan kar ettiğiniz payı silmesini engelleyebileceksiniz ve istediğiniz kadar enerjiyi çok daha ucuza depolayabileceksiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...