Tek operasyonda tüm taşlar alındı

Tek operasyonda tüm taşlar alındı

Çin’de bir kadın şiddetli mide ve karın ağrısıyla hastaneye gitti. Yapılan detaylı tetkiklerin ardından Çinli kadının karnında yüzlerce taş olduğu tespit edildi. Tek operasyonda tüm taşlar alındı. Doktorlar bunun sebebinin sık sık kahvaltı atlamış olabileceğinden kaynaklandığı iddia ediyorlar. Çin’deki cerrahlar bu inanılmaz hastanın vücudundan taşları temizleyebilmek için tam olarak 6.5 saat harcadılar. 45 yaşındaki kadının söylediğine göre, on yıldan uzun bir süredir düzensiz saatlerde yemek yiyor ve kahvaltı yapmıyor.
Çıkarılan taşların safra kesesi ve karaciğerinden alınanlarından bazıları yumurta kadar büyük olduğu aşağıda göreceğiniz resimlerden de anlaşılabiliyor.

OKU ►  Çikolata devi Mars’a ölümcül bakteri şoku

Çin’deki Hezhou eyaleti Guangji Hastanesinde cerrahlar geçen hafta tek bir operasyonda bir kadının vücudundan 200’den fazla taşı çıkardılar. Kadının safra kesesi ve karaciğerinde bulunan taşların muhtemelen, on yıldan fazla bir süre kahvaltı atladığından kaynaklandığını iddia ediliyor. Operasyon 15 Temmuz’da gerçekleşti ve hastanenin verilerine göre altı buçuk saat sürdü. Hasta, çamlardan gelen sarı veya kahverengi yapışkan bir madde olan, çam sakalı toplayarak geçimini sağlayan 45 yaşındaki Bayan Chen olarak tanımlandı.
Hezhou’daki Guangji Hastanesi’nden doktorlar, kadının çoğu zaman artıkları yediğini ve düzensiz saatlerde yemek yeme alışkanlığı bulguları olduğunu ifade etti. Chen’in karın ağrıları, kendisinin ifadelerine göre 10 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

OKU ►  Bel ve sırt ağrılarınızı geçirecek basit günlük çözümler

Tek operasyonda tüm taşlar alındıSağlık muayenesinden sonra o sırada doktorlar tarafından cerrahi müdahale edilmesi önerildi, ancak hasta ameliyattan korktuğu için bu öneriyi kabul etmedi. Bayan Chen, karın ağrısı ‘dayanılmaz’ hale geldiği bir zamanda Guangji Hastanesine yatırıldı ve operasyon gerçekleştirildi.

Safra kesesi taşı nedir ve nasıl oluşur?

Safra kesesinde oluşan safra taşları, genellikle kolestrolden meydana gelen küçük kristallerdir. Karaciğer taşları da aslında aynıdır, ancak karaciğerde oluşur. NHS’ye göre aşırı kilolu ve 40 yaşın üzerindeki, özellikle de kadın hastalarda, safra taşı görülme olasılığı daha yüksektir. Diyet ve kilo verme ameliyatları da bu durumun meydana gelmesine neden olabilir. Dr Quan Xuwei ameliyatı yapan cerrahlardan yalnızca biri. İfade ettiğine göre safra taşı hastalarından birçoğunun, kahvaltı atlamayı seviyor. Dr Quan’a göre, bir kişi kahvaltı yemediğinde, safra kesesi daralma ve genişlemeyi bırakır. Bu da safra kesesinde safra oluşmasına ve yüksek kolesterol ve kalsiyum düzeylerine neden olabilir.

OKU ►  Apple’ın Siri hoparlörünün üretimine başladığı bildiriliyor

Tek operasyonda tüm taşlar alındı

Bununla birlikte, İngiltere’deki uzmanların görüşleri farklıdır. İngiliz Gastroenteroloji Derneği Başkan Yardımcısı Dr George Webster, safra taşı ya da karaciğer taşlarının sebebi olarak belirli beslenme alışkanlığını getirmenin, ‘onu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt tabanı olmaksızın, saf spekülasyon’ olacağını belirtti. Dr Webster, safra kesesi taşlarının yanı sıra karaciğer kanallarının da, dünya genelinde yaygın bir sorun olduğunu belirtti. Ancak burada kesin sebep genellikle belli değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here