Facebook, yaptığı duyuruda kullanıcı verisinin gözetleme amacı ile kullanılmasını net bir şekilde yasaklayacak adımları attıklarını söylüyor.

Facebok kullanıcı verisinin gözetleme amacıyla kullanılmaması için çalışmalar gerçekleştiriyor.

American Civil Liberties Union, Colour of Change ve Center for Media Justice gibi kuruluşlardan gelen baskılar sonucu Facebook, yaptığı duyuruda geliştirme politikalarında kullanıcı verisinin gözetleme amacı ile kullanılmasını net bir şekilde yasaklayacak adımları attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini söylüyor.

ACLU daha öncesinde geliştiricilerin hukuki yaptırımlar için adına Facebook API’sini kullanarak gözetleme araçları yaptığını gösteren örnekler açığa çıkarmıştı. Her seferinde de Facebook veri erişimini geri çekeceğin söylemişti. ACLU’nun ekim ayında hazırladığı raporda Facebook, Instagram ve Twitter verilerini kullanan Geofeedia adlı gözetleme yazılımının bu verileri toplayarak hukuki yaptırım amacı ile sattığını açığa çıkarmıştı.  Ayrıca Twitter’da geçtiğimiz yıl sosyal medya monitörleme firmaları Snaptrends ve Media Sonar’ın erişimlerini kesmişti.

Facebook da bu tip gözetleme eylemlerinin zaten şirket politikalarına aykırı olduğunu söyledi. Ancak geçtiğimiz gün şirket politikalarında bir revizyon gerçekleşti. İçeriğinde ise geliştiricilerin “firmadan aldıkları veriyi gözetleme amacıyla kullanamayacağı” idi. Buna benzer bir açıklamayı Twitter da kasım ayında yapmıştı.

OKU ►  Facebook Avrupa'yı kandırmakla suçlanıyor

“Niyetim şirket politikasının açık ve belirgin olması. son bir kaç ayda hali hazırda bulunan politikalarımızı ihlal ederek gözetleme amacıyla araçlar üretip pazarlayan kişiler hakkında hukuki adımlar attık. Herkesin politikamızın altında neler yattığını anlamasını ve nasıl uyulması gerektiğini bilmesini isteriz.” diyor Facebook gizlilik şefi başkan yardımcısı Rob Sherman.

Facebook’un gözetlemenin kuralları aykırı olduğunu söylemesi tabi ki her geliştiriciyi durdurmuyor. Şuanda ACLU gibi hukuki kuruluşların ve kullanıcıların raporlamalarının yanında Facebook otomatikleşmiş ve manüel tespit sitemini bu tip ihlalleri tespit amacıyla kullanıyor.

Geliştiricilerin Facebook verisi ile ne yapacağını açıkça belirtmesi gerekiyor. Ve aynı zamanda da Facebook geliştirdikleri ürünlerde politikalarına uyulmuş mu diye denetliyor. Facebook ayrıca verinin kötüye kullanımını engellemek adına geniş denetlemeler de yaptığını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here