Robotlar en havalı hareketlerini hayvanlardan taklit ediyorlar

Robotlar en havalı hareketlerini hayvanlardan taklit ediyorlar

İnsanlar, çitalar, deve kuşları, ahtapotlar, hamam böcekleri ve dahası…

Onlarca yıldır, robot üreticileri dünyanın her yerine gidebilecek bir robotun yapımı için doğaya döndüler. Doğadaki serbest yaşayan canlılara yani hayvanlara gözlerini diktiler. Uzunca bir süre onların hareketlerini ve hayatta kalma güdülerini gözlemlediler.

Carnegie Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda bir robot yapıcısı olan Aaron Johnson: “Doğadaki hayvanların tümünden robot yapımında ilham alınabilir” diyor. Bunun nedeni insanlarda dahil olmak üzere tüm hayvanların yaptıklarında daha başarılı olmalarıdır. Örneğin bir karınca dahi robottan daha iyi yürür, bir ahtapot da robottan daha iyi tutar. Bu yüzden makinelerin karşısında bu hareketleri yapanın hangisi olduğunun hiçbir önemi yoktur. Mutlaka öğrenilecek ve taklit edilebilecek bir özelliği vardır.Bu hayvanlara verilebilecek örneklerden birkaçını sizlerle paylaşalım. Örneğin; çita. Doğanın en hızlı koşan ve vahşi hayvanlarından biri. Bir robotu vahşileştirmenin bir fayda sağlamayacağına hepimiz hemfikir olabiliriz. Ancak ya hızı inanılmaz derecede diğerlerinden fazla olsa? Aynı anda birden fazla hatta onlarca, yüzlerce işi yapabiliyor olsa?

OKU ►  Robotların inşa ettiği uçaklar

Robotik üretimle ilgilenen Prof. Johnson; “Hayvanların tam olarak aynı mekanizma ve davranışlarını taklit etmeyi denemek yerine, hayvanın başarısını, ne yaptığını ve ilkelerini anlamaya çalışıp yeni bir [robotik] sisteme uyguluyoruz” diyor.

İşte hareket kabiliyetlerini hayvanlara borçlu birkaç robot:

Carnegie Mellon’s Biorobotics Laboratory

hayvanlardan esinlenilen robotlar ile ilgili görsel sonucu

 

hayvanlardan esinlenilen robotlar ile ilgili görsel sonucu
Hamamböceğinden esinlenilen robot tasarımı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here