2017’de sanal yardımcıların, VR ve drone’ları sollaması bekleniyor

2017’de sanal yardımcıların, VR ve drone satışlarını geçmesi bekleniyor

Reuters’ın 18 Aralık’ta yayınlanan haberine göre, sanal yardımcıların bu yıl sanal gerçeklik gözlüklerini geçmesi bekleniyor.

Akıllı saatler oldukça satıldı fakat dronelar bekleneni veremedi. 10-12 civarı analist ile yapılan röportaj, 2017’nin elektronik eşya satışları konusunda oldukça olumlu geçeceğini, ancak hangi ürünün satışının tavan yapacağı konusunda ise tahminlerin son dönemlerde değişiklik gösterdiğini gözler önüne serdi.

SANAL GERÇEKLİK

Sanal Gerçeklik, 2015 endüstri raporunda geleceğin mega teknolojisi olarak belirtildikten sonra, broker Piper Jaffray’in henüz yayınlanmamış raporuna göre, 2016’da tahmini VR gözlük satışlarında % 65’lik oranda büyük bir düşüş yaşanacak.

İngiltere’de bulunan Deloitte firmasının baş araştırmacısı Paul Lee’nin raporuna göre ise, Facebook’un 599$’lık Oculus Rift gözlüğünün de aralarında bulunduğu, Sony’nin 399$’lık PlayStation VR, yüksek teknoloji VR gözlüklerin satışları toplam 300,000$ civarında olacak.

Sony’deki malzeme sıkıntısını ve Oculus firmasının teknoloji gerçeğini ve HTC firmasının 799$’lık Vive’ına atıfta bulunan Lee: “Küresel çapta yalnızca 6-7 milyon bilgisayar bu yazılımı çalıştırabiliyor” dedi.

OKU ►  Android Chrome'a WebVR desteği
OKU ►  İnce PS4 bu ay çıkıyor

Bize göre, Samsung’un ürettiği 100$’lık Gear VR gözlük, büyük olasılıkla önümüzdeki yılın kazananı olacak. Bunun en büyük sebebi ise, telefonunuzu sanal gerçeklik aletine dönüştürebiliyor olması.

SANAL YARDIMCILAR

Tüketici Teknoloji Kurumu’na göre, Amazon firmasının, Echo adını verdiği 180$’lık yapay-zekalı sanal yardımcı Alexa’yı tanıtmasından 2 yıl sonra, sanal ev yardımcısı kategorisi, VR teknolojisini ve birkaç yüksek teknolojiye sahip rakiplerini yerle bir etti.

Oppenheimer analisti Andrew Uerkwitz de buna paralel olarak, “Kişisel yardımcılar VR’ı piyasadan silecek” dedi. Uerkwitz’e göre, sadece kış sezonunda 10-12 milyon civarı Amazon Echo ve Google Home sanal ev yardımcısı satılabilir.

Google, 129$’lık ev yardımcısını tam zamanında duyurdu ancak 39$’lık Echo’nun küçültülmüş versiyonu olan Echo Dot, Tractica Analisti Mark Beccue’ye göre bu yıl başı çekecek.

Beccue: ” Bunun ana sebebi bir programcı fuarında gördüğüm özellik. Buzdolabınıza elinizdeki malzemeleri listeliyorsunuz, Amazon’un Alexa’sı size akşam yemeğinde yapabileceğiniz yemekleri söylüyor” dedi.

GİYİLEBİLİR CİHAZLAR

The Pebble akıllı saatleri piyasadan çekiliyor ve hisselerini piyasa lideri Fitbit firmasına satıyor. Buna rağmen Tüketici Teknoloji Kurumu, Apple Watch sayesinde, bu sezon toplamda 12.6 milyon saat satılacağını öngörüyor. Bunun 5.5 milyonu Apple Watch olması bekleniyor.

OKU ►  Kuş uzmanları dronlarla kuş takibine başladı
OKU ►  Facebook’un yeni video uygulaması Samsung Smart TV’lerde

Forrester analisti Julie Ask’a göre, Fitness cihazları değer kaybediyor ve yerini çok amaçlı saatlere bırakıyor.

DRONE’LAR

GoPro firması geçtiğimiz Kasım ayında oldukça merak konusu olan Karma Drone’unu hatırlattı.

CTA’ya göre, firmanın satışlarının bu yıl 1.2 milyona ulaşması bekleniyor. Bu oran 2015’in 2 katından fazla.

Atherton Araştırma analisti Jean Baptiste Su : “Aynı yaş gruplarına hitap etmesi açısından, sanal gerçeklik ile kıyasıya yarışan, 100-150 dolar civarında birçok drone var” dedi.

Oppenheimer analisti Uerkwitz ise droneları sanal gerçeklik ile aynı kefeye koydu. Fiyat ve sınırlı kullanımı göz önünde bulundurursak, ikisi de yarışta muhtemelen oldukça düşük performans gösterecek.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox