Microsoft, kendi Siri’si Cortana’yı tanıttı

Microsoft, Cortana’yı her konuda yardımcı olmak için programlamış

Günümüzde birçok farklı sanal yardımcı yazılımı mevcut. Örneğin Apple Siri, OK Google, Microsoft Cortana, Amazon Echo bunlardan birkaçı. Öyle görünüyor ki bu tür yapay asistanlar epey hızlı yayılacak çünkü gittikçe akıllanıyor ve günlük yaşantımızda bize oldukça kolaylık sağlıyorlar.

Bu mantıkla yola çıkan Microsoft, Cortana’yı rakipleri gibi yalnızca spesifik konulara odaklanmaktan çok, neredeyse her konuda yardımcı olmak için programlamış.

Redmond araştırma merkezi, Cortana’yı diğer yazılımcılara ve parça üreticilerine sunarak yazılımın hoparlörlere ve çeşitli cihazlara ulaşımını sağladı. Bununla birlikte Microsoft, yüz yüze yapılan konuşmalardaki dil sorununu çözecek yeni çeviri programını da duyurdu. Cortana ile birlikte, cihaz yapımcıları sadece ses ile yönetilecek kadar basit, yeni nesil akıllı cihazlar üretebilecek.

Şirketin tanımına göre, Cortana Skill Kit, yazılımcıların cihazları ve birçok farklı servisi kontrol edebilmesine ve yazılımcılara Microsoft Bot Framework ile üretilen botları kullanmalarına izin vererek, bunları Cortana’ya yeni yetenekler olarak dönmesine imkan sağlıyor.

OKU ►  Youtube’u TV’den izleyin telefonunuzla da kontrol edin

Microsoft aynı zamanda, yazılımcılara hali hazırda elinde olan, Alexa yazılımında bulunan kodları kullanarak da Cortana’ya yeni kazanımlar oluşturmalarına izin veriyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox