Microsoft, kendi Siri’si Cortana’yı tanıttı

Date:

Microsoft, Cortana’yı her konuda yardımcı olmak için programlamış

Günümüzde birçok farklı sanal yardımcı yazılımı mevcut. Örneğin Apple Siri, OK Google, Microsoft Cortana, Amazon Echo bunlardan birkaçı. Öyle görünüyor ki bu tür yapay asistanlar epey hızlı yayılacak çünkü gittikçe akıllanıyor ve günlük yaşantımızda bize oldukça kolaylık sağlıyorlar.

Bu mantıkla yola çıkan Microsoft, Cortana’yı rakipleri gibi yalnızca spesifik konulara odaklanmaktan çok, neredeyse her konuda yardımcı olmak için programlamış.

Redmond araştırma merkezi, Cortana’yı diğer yazılımcılara ve parça üreticilerine sunarak yazılımın hoparlörlere ve çeşitli cihazlara ulaşımını sağladı. Bununla birlikte Microsoft, yüz yüze yapılan konuşmalardaki dil sorununu çözecek yeni çeviri programını da duyurdu. Cortana ile birlikte, cihaz yapımcıları sadece ses ile yönetilecek kadar basit, yeni nesil akıllı cihazlar üretebilecek.

Şirketin tanımına göre, Cortana Skill Kit, yazılımcıların cihazları ve birçok farklı servisi kontrol edebilmesine ve yazılımcılara Microsoft Bot Framework ile üretilen botları kullanmalarına izin vererek, bunları Cortana’ya yeni yetenekler olarak dönmesine imkan sağlıyor.

Microsoft aynı zamanda, yazılımcılara hali hazırda elinde olan, Alexa yazılımında bulunan kodları kullanarak da Cortana’ya yeni kazanımlar oluşturmalarına izin veriyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...