3D-baskı seramik ve metaller bu yıl piyasada

Date:

Formlabs CES’te 3D seramik nesneler üretebilen deneysel bir reçine tanıttı

Geçtiğimiz yıllarda adından oldukça söz ettiren ve üretimi devrimsel boyutta geliştirecek olan 3D baskıları hatırlıyorsunuzdur. Formlabs bu yılki CES’te sıradan 3D baskılama ile seramik nesneler üretebilen deneysel bir reçine tanıttı.

Seramik parçaları reçinenin içine atıldı ve baskı şu an üretimde kullanılan plastiklerin aynısı olarak çıktı. Üretiminizi fırına verdiğinizde ise klasik seramik gibi sertleşiyor ve cilalama için elverişli hale geliyor. Maalesef şimdilik deneme aşamasında ancak firma bu yıl materyalleri geliştirerek hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Formlabs CES'te 3D seramik nesneler üretebilen deneysel bir reçine tanıttı

Bir de metal kullanarak 3D baskılama var. Araç-gereç ve cihaz üreten bazı firmalar için kutsal kase olarak görülüyor. Ancak şu an kullanılabilir olan bu teknolojinin maliyeti fazla ve çok zaman alıyor.

Florida tabanlı Ability 3D firması, 3D baskı cihazını, evinizde kullanmanız ya da en azından atölye veya garajınızda bulundurmanız için dizayn etmeye çalışıyor. Ancak kimse evinde tatlı plastik ıvır zıvır üretmek için yüzlerce, binlerce dolar harcamak istemeyecektir.

Cihaz bildiğimiz 3D baskı aleti gibi kuruluyor ve baş tarafı hareketli bir plaka üstüne yerleştirilmiş MIG kaynak makinası ile değiştiriliyor. Bu cihazla alüminyumdan ve çelikten ıvır zıvırlar üretebilirsiniz. Ability şirketi bu cihaza eklediği, basılmış nesneleri temizlemek için kullanılan düzeltme kısmından ise oldukça gurur duyuyor.

Formlabs CES'te 3D seramik nesneler üretebilen deneysel bir reçine tanıttı

Şirket 3D baskı teknisyeni Ben Willard ve Pazarlamadan sorumlu eşi Nicholl Hyatt tarafından kuruldu. Hyatt’a göre, Willard metal baskı yapabilen askı cihazlarını beklemekten öylesine yoruldu ki kendine ait bir tane üretmeye başladı ve bu cihazları mart ayında tanıtmayı planlıyor. 3000$ az bir ücret değil ancak cihazın potansiyeli düşünülürse oldukça makul duruyor. Hyatt aynı zamanda bulunamayan yedek parçalarının üretimi için klasik araç tutkunlarından da aşırı ilgi geldiğini sözlerine ekledi.

CES 2017’den gelen en yeni haberleri takip etmek için buraya tıklayın.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...