Piller artık daha güvenli, daha çok enerji depolayacak ve daha dayanıklı olacak

Piller artık daha güvenli, daha çok enerji depolayacak ve daha dayanıklı olacak

94 yaşındaki John B. Goodenough lityum-iyon teknolojisinin babası olarak anılıyor. Ve ileriki yaşına rağmen işinin daha bitmediğini kanıtlıyor. Teksas Üniversitesi Profesörü olan Googenough ile birlikte Cockrell Okulu araştırmacısı Maria Helena Braga’nın birlikte geliştirdiği yeni teknoloji ile daha düşük maliyetli ve daha güvenli lityum-iyon piller üretmek mümkün olacak. Yeni teknoloji ile piller 3 kat fazla enerji depolayabiliyor. Buda özellikle elektrikli araçlar için çok daha uzun yol menzili anlamına geliyor.

Ekibin geliştirdiği teknoloji şu anda kullanılan sıvı elektrolit yerine camdan üretilen elektrolitler kullanıyor. Katı cam halinde bulunan elektrolitler eskisinden çok daha dayanıklı bir yapıya sahip oluyor. Bu da sıvı olanlarda meydana gelen eskimeyi önlüyor. Sonuçta enerji kaybı ve bataryaların patlaması gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

Camdan üretilen elektrolitler aynı zamanda sıfırın altındaki ısılarda (-20 santigrat dereceye kadar) da çalışabiliyor. Ve bu elektrolitlerin üretiminde düşük sodyumlu hammaddeler kullanılması da çok daha çevre dostu piller üretilmesini sağlıyor ve aynı zamanda üretim masrafları da çok daha az oluyor.

OKU ►  IBM evrensel quantum bilgisayarı yapmayı planlıyor

Şu anda Goodgenough’ın ekibi teknolojilerini deneyebilecekleri bir üretici ile anlaşmaya çalıştıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here