ABD’de “konuşan arabalar” mecbur olacak

Araçlar, trafik ışıkları ve diğer altyapı sistemleriyle konuşacak

Ulaştırma Bakanlığı kazaların önlenmesi için yeni arabaların birbiriyle iletişim kurmasını şart koşmayı planlıyor.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, her sene binlerce trafik kazası olmasını önlemek için yeni arabaların birbiriyle “konuşabilmesini” istiyor. Bakanlık teklifine göre, yeni üretilecek tüm hafif araçlarda “araçtan araca iletişim teknolojisi” olacak. Bakanlık son zamanlarda bu teknolojinin mümkün mertebe yayılması için çalışıyor. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi de bu amaçla 2014’ten bu yana çeşitli kurallar koymuştu. Otomobil üreticileriyle temasa geçen Ulaştırma Bakanlığı, arabalarda ortak bir dil tesis edilmesini de istiyor.

Ulaştırma Bakanlığı ayrıca, Federal Otoyol İdaresi tarafından yakında araçlarla altyapı arasında irtibat kurulması şartı getirileceğini bildirdi. Buna göre araçlar, trafik ışıkları ve diğer altyapı sistemleriyle “konuşacak.”

Arabaların diğer arabalarla iletişim içinde olması kazaları önlemesinin yanı sıra kuşkusuz bazı güvenlik risklerini de beraberinde getirecektir. Bakanlık, kuralların uygulanmasının mahremiyete azami dikkat ve iletişim araçlarında güvenlik kontrolleriyle yapılacağını açıkladı. Ama güvenlik uzmanı Charlie Miller, bir şeyin yapılacağını söylemekle onu gerçekten yapmanın tamamen farklı şeyler olduğunu söyledi.

OKU ►  Piyasadaki en iyi ekran kartlarından biri: Yenilenmiş Nvidia Titan XP

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox