Google, kendinden sürüşlü araba projesi için savaşıyor

Google kendi kendine çalışan, ulusal otomobil standartları için savaşıyor

Google’ın, oto-pilot araç için, hali hazırdaki otomobil üreticilerinin lehine kendi planlarını bıraktığı bildirildi.

TechCrunch’ın bildirdiğine göre, Google’ın otonom araç birimi daha fazla ortaklık yapmayı tercih ediyor, bu yılın başlarında Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile gerçekleştirilen ortaklık gibi.

Mayıs ayında şirketler, oto-pilot sensörleri ve yazılımı 2017 Chrysler Pacifica Hybrid minivanlarına entegre etme planlarını açıkladı. Paylaşılan sorumluluklar, kuruluşların FCA’nın ilk otonom minivanını tasarlayacağı ve üreteceği Michigan Eyaleti’ndeki bir tesiste gerçekleştirilecek.

Aralık 2014’te Google, tipik direksiyon simidini ve konvansiyonel kontrolleri ortadan kaldıran, Volkswagen Beetle benzeri bir tip olan, ilk tamamen işlevsel oto-pilot otomobilinin örtüsünü kaldırdı. Ayrıca, sokaklarda tur atan kendi teknolojisine sahip Lexus SUV ve Toyota Prius araçlarından oluşan bir filo da bulunuyor.

Google’ın test filosu, kamuya açık yollarda 1,5 milyondan fazla otonom olarak kilometre yaptı. Araçlar şu anda California, Texas, Washington ve Arizona’da dolaşıyor.

OKU ►  Google Expeditions ile evren çapında eğitim

Google PCMag’ın yorum isteğine hemen yanıt vermedi. The Information’a göre, arama devinin tamamen hırslarını bırakmadığını ve önümüzdeki yıl oto-pilot taksi hizmeti sunabileceğini gösteriyor.

OKU ►  Tesla, oto-pilot güncellemesini HW2 uyumlu bütün araçlarına getiriyor

Yine de, federal yönetmelikler veya bunların eksikliği, oto-pilot teknoloji için büyük bir engel teşkil etmeye devam etmekte. Google, diğer teknoloji şirketlerinin ve araç üreticilerinin yardımıyla, kendi kendine çalışan, ulusal otomobil standartları için savaşıyor. ABD Ulaştırma Bakanlığı Sekreteri Anthony Foxx, bu yılın başlarında, pilot projeler yoluyla araçların otomasyonunun geliştirilmesi ve benimsenmesini hızlandırmak için yaklaşık 4 milyar dolar ve 10 yıllık bir plan olduğunu açıkladı.

Waymo, “Filomuza yakında 100 yeni 2017 Chrysler Pacifica Hybrid minivan eklemeye çalışıyoruz” dedi.

Waymo, “insanların araçlarımızı günlük işler yapmak, iş gezileri yapmak, işe gidip gelmek veya kasabadaki bir geceden sonra eve güvenli bir şekilde yol almak için kullanmalarına imkan sağlayacağız” dedi.

Google, 2015 yılında prototip araçlarından biri Austin üzerinden yasal olarak kör olan Steve Mahan’a şoförlük yaparken ilk tamamen kendi kendine sürüş otomobil sürüşünü tamamladı.

Yatırım, Başkan Obama’nın “21. yüzyılın ulaşım sistemi”ni inşa etme planının bir parçası.

OKU ►  Blackmore oto-pilot araçlara 3,5 milyon dolar ayırdı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox