Alzheimer hastalığı riskini azaltmanın 6 yolu

Date:

Alzheimer hastalığı için şimdi yapabileceğiniz şeyler var

Yaşlandıkça beyinlerimiz daha az keskinleşmeye başlayarak yeni şeyler öğrenmek veya önemli olayları hatırlamak daha zorlaşabilir. Ve bazıları için, bilişsel düşüş önemli olabilir, bazı daha nadir vakalarda Alzheimer hastalığına yol açabilir.

Alzheimer söz konusu olduğunda başarılardan çok ilaç başarısızlığı var. Klinik araştırmalardaki tüm ilaçların ortalama yüzde 99’u asla onay vermez ve ilaçlar 2017’de hala geç evre araştırmalarında başarısız olur. Ancak hastalığa yakalanma riskinizi azaltmanın başka yolları da vardır.

Neurotrack CEO’su Elli Kaplan ile görüştük. Şirketin geçtiğimiz günlerde, insanların hafıza sağlığının durumunu anlamalarına, Alzheimer ve bilişsel gerilemelerinizin riskini azaltmak için bazı yöntemleri öğrenmelerine yardımcı olan çevrimiçi bir değerlendirme başlattık.

Şirket ayrıca bu bilişsel düşüşün bir kısmını önlemek için kullanılabilecek bir program da sunmaktadır.

Alzheimer ve bilişsel düşüş riskinizi düşürmenin en iyi 6 yolu sizler için araştırdık.

1. Yediğiniz yiyeceğe dikkat edin

Doğru diyet bilişsel düşüş riskinizi azaltmaya katkıda bulunabilir. Özellikle de “Azure Diyet” adlı diyet, “Akdeniz-DASH Nörodejeneratif Gecikme Müdahalesi” ni kısaltmıştır.

Akdeniz ve DASH diyetlerinin hibrid bir versiyonu olup, beyni ilgilendiren diyetlerin özelliklerine odaklanıyor.

Çilek, zeytinyağı, fındık ve koyu, yapraklı yeşiller, bilişsel düşüşe yönelik büyük ölçekli araştırmalara dayalı olarak tasarlanan ve US News and World Report’un yıllık en iyi diyet listesinde üçüncü sırada yer alan diyetin başlıca maddeleridir.

Yaklaşık 1.000 yaşlı üzerinde yapılan bir araştırma, diyetin Alzheimer riskini orta derecede izleyenlerin yüzde 35, yakından takip eden insanlarda yüzde 53 oranında düşürdüğünü ortaya koydu.

2. Aktif kalın

ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü, müdahale tabanlı çalışmalar ve epidemiyolojik araştırmalardan yola çıkarak, alıştırmanın Alzheimer ve genel zihinsel düşüş riskinizi azaltmada kilit bir rol oynayabileceğini keşfetti.

Kaplan, Neurotrack’ın programı güç antrenmanı ve kardiyovasküler egzersiz öneriyor, dedi.

Egzersiz ek sağlık yararlarına da sahip olabilir, bu da kalbiniz ve bedeniniz için iyi olanın beyniniz için de iyi olabileceği anlamına gelmektedir.

3. Mümkünse stres seviyenizi azaltın

Stres ile artan Alzheimer ve bilişsel düşüş riski arasında bir bağlantı olduğunu gösteren kanıtlar vardır.

2009 yılında yapılan bir araştırmada, hafif derecede bilişsel bozukluğu olan 41 katılımcının, daha stres derecelendirmesine sahip olanların, hızlı bilişsel düşüş oranlarına sahip olduğunu buldu.

İyi haber, solunum egzersizleri, meditasyon ve yoga gibi stres yönetimi için atmanız gereken birçok adım var.

4. Sağlıklı uyku alışkanlıklarını koruyun

Çok az uyku vücudunuza ve beyninize birçok şey yapabilir.

2014’te yapılan gözlemsel çalışmaların gözden geçirilmesi, zayıf uykunun bilişsel düşüş ve Alzheimer için bir risk faktörü olduğunu bulmuştur.

Araştırmacı, neden bunun tam mekanizmalarına ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylese de, “sağlıklı uykunun, yaşla birlikte beyin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynadığı ve Alzheimer hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceği” sonucuna varmışlardır. “Dedi.

5. Toplumsal olarak aktif kalın

Kaplan, sosyal bileşeni Neurotrack’ın sıkıntıya uğradığını söyledi. Şirketin dahili bir sosyal ağ kurma planları var.

Değerlendirme Aralık 2016’da başladığından beri binlerce kişinin özel bir Facebook grubuna katılıp sonuçlarını sohbet ettiklerini gördüğünü söyledi.

Toplumda aktif kalmak, bilişsel gerileme ve Alzheimer riskini azaltmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Yaşlanma Ulusal Enstitüsüne göre ya entelektüel teşvik ya da sosyal olarak bağlı kalma gibi bilişsel olarak aktif olmak Alzheimer riskinde azalma ile bağlantılıdır.

6. Okuyun, oyun oynayın veya başka şekilde zihninizi canlandırın

Sosyal angajman doğrultusunda, entelektüel olarak harekete geçirilme, Alzheimer riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Yaşlanma Ulusal Enstitüsüne göre, bu tür bir teşvik okuma, çapraz bulmaca veya derslere katılmak ve hafıza tabanlı oyunlar oynamak gibi herhangi bir şey olabilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...