Amazon, Plex’in yeni bulut servisini ciddiye alıyor

Amazon ve Plex ortaklığı

Filmlerinizi, TV gösterilerinizi, fotoğraflarınızı ve müzik listesi kütüphanenizi  düzenlemenize yardımcı olan medya server yazılımı Plex, Plex Cloud servisinin yeni bir eklentisi ile, başka bulut servislerde kaydetmiş olduğunuz içeriklere daha kolay erişim sağlamanıza imkan veriyor. Firma, Google Drive, Dropbox ve Microsoft’un OneDrive’ı gibi online servisler için destek sağladı. Böylece Plex Cloud servisiyle online olarak kaydetmiş olduğunuz içeriği yayınlayabilirsiniz.

Plex ilk olarak Eylül ayında, yeni ‘donanımdan-bağımsız’ (hardware-free) ortam sunucusu için Amazon Cloud Drive ile ortaklığa girdi.

Bu servisle amaçlanan, Plex’in ortam yürütücüsünü kullanabilmek için her zaman PC başında olma gerekliliğini ya da farklı bir şebeke-bağlantılı sürücüyü kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmaktı. Bu hareket geçmişte yerel bir cihazı şahsi ortam sunucusuna dönüştürme konusuna odaklanan Plex için bariz bir uzaklaşmaydı.

Teknik konulardan uzak olan kullanıcılar için Plex Cloud daha çekici olabilirdi. Yerel cihaza yazılım kurma ya da içerik kütüphanelerini  organize etme derdi olmayacaktı. Bunun yerine dosyalarını Amazon Cloud Drive’a yükleyecekler ve sonra da herhangi bir yerde Plex uygulamasını kullanarak yayınlayabileceklerdi.

OKU ►  Facebook artık konumları göstermeyecek
OKU ►  LG G6 en iyi ses sistemine sahip telefon olmaya aday

Yazı devam ediyor

https://youtu.be/DcWK3ealy9Y

Bununla birlikte firma, her şeyin sanıldığı gibi kolay olmayacağını da itiraf ediyor. Amazon Drive ile entegrasyon aşamasında adresleme konusunda teknik zorluklar yaşadıklarını söylüyorlar.

Bu ortaklıkta yaşanacak zorluklar

Plex Forumlarda kullanıcılar, dosyalarını Amazon’un online servislerine yükleyemediklerinden şikayet ediyorlar. Bazı müşteriler Amazon’un dosya yüklemeleri için sınırlandırma uyguladığından şüpheleniyorlar (Bazılarının ne kadar büyüklükte içerik yükledikleri ile ilgili bir durum olsa gerek). Fakat Plex kadrosu bu konuda herhangi bir doğrulamada bulunmadı.

TechCrunch’tan Matt Burns’ün daha önce işaret ettiği üzere Plex ve Amazon gibi servisler arasında bir ortaklığın, bazı kullanıcıların korsan yazılım içerecek olması ihtimalinden ötürü riskli olabilir. Ki Amazon korsan yazılımların sunucularında yürütülmesini yasaklıyor.

Şu an itibariyle sorunun şu aşamada tam olarak ne olduğu bilinmiyor, zira Plex bu konuda bir şey söylemeyecek. (Bize bir dizi sorun olduğu, ötesinde bir şey olmadığı belirtilmişti).

Bununla birlikte yeni servisin yalnızca Plex Pass aboneleri için kullanılabilir olması iyi bir görüntü vermiyor. Bir çok Plex Cloud beta kullanıcısı, sırf Plex Pass hizmetini kullanabilmek için yıllık ücreti 60 dolar olan Amazon Cloud Drive’a abone oldu .

OKU ►  LG G6 en iyi ses sistemine sahip telefon olmaya aday
OKU ►  Facebook artık konumları göstermeyecek

Aynı zamanda Plex, sunmuş olduğu desteğin diğer online yedekleme servisler için sağlanması halinde, Plex Pass durumundan etkilenenler için geçici bir çözüm sunacağını ümid ediyor. Şu anda Google Drive, Dropbox ve OneDrive’a bağlantı yaparak bu sürücülerde bulunan içeriklerle Plex’te kendi kütüphanelerini oluşturabilirler.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox