Her şey yolunda

Karşınızda Atlas robot

Boston Dynamics’in dikey ve iki ayağı üzerinde yürüyen Atlas isimli robotu, biraz korkutucu olmakla birlikte teknolojinin harika bir parçası olma özelliğini taşıyor. Fakat DARPA’nın finanse ettiği ilk otomasyon sunumunda daha düzgün bir yürüyüş kazandırma ihtiyacının olduğu barizdi. Şimdi ise Florida İnsan ve Makine Bilişim Enstitüsü (IMHC)’de bulunan araştırmacıların sayesinde Atlas hemen hemen her yere gidebilme yeteneğine sahip. Sadece şu var ki çok çok yavaş bir hızla.

Enstitüdeki araştırmacılar Atlas için eğimli yüzeylerde bulunan yürümesi zor alanlarda robotun dengesini sağlamaya dönük yeni bir algoritma geliştirdiler. IMHC, başarı sağlamak için açısal momentum kullanarak hızlı ve dinamik adımlama tekniğini kullandıklarını belirtiyor.

Atlas artık daha iyi yürüyor.

Fakat videoda da göründüğü üzere Atlas bloklar üzerinde hızlı koşamıyor. Fakat yine de bu araştırma ve yeni algoritma sayesinde Atlas ve diğer dev boyutlardaki kısmen korkutucu robotlar insanlar için emniyetli olmayan alanlarda, yanlış bir kayaya çıktıklarında düşecekleri korkusu olmadan gezinebilecekler.

Zor koşulların robotu

YouTube’da yayınlanan videoda insansı robot Atlas ’ın kablolardan arınmış bir şekilde doğaya adım attığı görülüyor. 1.75 cm uzunluğunda ve 81 kg ağırlığında olan Atlas, doğada zorlu koşullar altında ilerlemesini sürdürebiliyor.

OKU ►  Güney Kore’de bir robot yapım firması gerçek Gundam’ı yaptı

Alüminyum, çelik ve titanyumdan malzemeden oluşan, elektrikle çalışan ve hidrolik güçle hareket eden Atlas robot, vücut ve bacaklarındaki gelişmiş sensörler yardımıyla dengesini korumakla kalmayıp, engelleri aşabiliyor.

Robot’un son sürümü sert darbelere rağmen ayağa kalmayı başarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here