Amerika Suriye savaş uçağını düşürdü

F/A-18E Super Hornet

Suriye’de IŞİD ile savaşan Amerika önderliğindeki koalisyon jeti F/A-18E Super Hornet savaş uçağı, Pazar günü öğleden sonra ülkenin sınırında bulunan Rakka’nın güneyinde SU-22 tipi bir Suriye savaş uçağını düşürdü.

Habere göre Pazar günü öğleden sonra Suriye yanlısı hükümet güçleri Rakka’nın batısında ve Tabkah’ın güneyindeki IŞİD’in başkent olarak ilan ettiği Ja’Din kasabasına saldırı düzenledi.

Ja’Din koalisyonun destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri’nin eline geçmişti. Suriye saldırılarında bazı SDG militanları yaralandı. Bunun üzerine koalisyon uçağı bir güç gösterisi yaparak ilk saldırıyı durdurdu.

Daha sonra Rus mevkidaşlarıyla ‘sorun giderme hattı’ üzerinden irtibat kuran koalisyon yetkilileri, çatışmaya engel olmak istedi. Bununla birlikte ilk saldırıdan yaklaşık iki saat sonra Suriye hükümeti güçlerine ait bir SU-22 savaş uçağı, Tabkah’ın güneyinde bulunan SDF militanlarının yakınına birkaç bomba attı.

Angajman kuralları

Haberde “Angajman kuralları çerçevesinde ve koalisyon ortağı güçlerin işbirliği dahilinde korunması maksadıyla SU-22 uçağı ivedi olarak Amerikan F/A-18E Super Hornet jeti tarafından düşürüldü” denildi.

OKU ►  Tübitak Martek Marmara Teknokent Profili

Suriye devlet televizyonunda yayınlanan bir haberde Suriye ordusu, Rakka’nın güneyindeki IŞİD savaşçılarına karşı düzenlenen mücadele görevi esnasında bir Suriye uçağının Amerikan öncülüğündeki koalisyon tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

OKU ►  İsrail, Amerika ve Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de tatbikat yapacak

Ordununun açıklamasında uçağın düştüğü ve pilotun kayıp olduğu söylendi.

Suriye Rakka Tabkah

Amerika liderliğindeki koalisyon ve yerel ortak güçler son haftalarda Suriye hükümet güçleri ve yanlılarınca birkaç kez çatışma yaşadılar. Her iki taraf da IŞİD’in boşalttığı bölgelerin kontrolünü ele geçirmek için atak yapıyor.

Önceki çatışmaların hepsi, Suriye’nin Irak ve Ürdün’le sınır olan güney-batı bölgesinde bulunan ‘Al-Tanf’ bölgesinde meydana gelmişti. Amerikan özel operasyon kuvvetleri yerel iş birliği güçlerini eğitmek için al Tanf bölgesi yakınlarında bulunuyor. (Amerika aynı zamanda uzun menzilli roketlerin bu ayın başlarında al-Tanf’a konuşlandırıldığını bildirmişti)

Bölge, Suriye hükümeti ve İran’lı destekçilerince olduğu gibi, IŞİD’e karşı savaşan Amerikan önderliğindeki koalisyon ve yerel iş birlikçileri tarafından da stratejik değere sahip olarak görülüyor. Rusya da al Tanf bölgesinde Suriye hükümetine karşı olan milislere karşı saldırılar düzenlemişti.

OKU ►  Türk Ordusu 122 mm Topçu Roketini İç ve Dış Operasyonlarda Kullanılıyor

Bu olayların ardından Amerika önderliğindeki koalisyon Pazar günü yaptığı açıklamada:

“Koalisyon, Suriye rejimi, Rusya ya da onlarla iş birliği halindeki güçlerle savaşmak istemiyor. Fakat koalisyonu ya da ortak güçlerini herhangi bir tehdide karşı savunmaktan da tereddüt etmeyecektir. Gösterilen düşmanca eğilim ve tavırlar tolere edilmeyecektir” denildi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox