HIMARS sent to syria

HIMARS 

CNN’in bildirdiğine göre Amerika ‘Yüksek Hareketlilikte Topçu Roket Sistemi’ olarak adlandırılan HIMARS ‘ı ilk kez Suriye’nin güneyine gönderiyor.

Rampa, 300 km menzilli roket ateşleme kapasitesine sahip, kamyona sabitlenen bir roket fırlatma sistemidir. Bu sistemin Tanf bölgesine gönderilmesi, 8 Haziran’da rejime ait bir İHA’nın Amerika tarafından düşürülmesinden ve Suriye rejimi destekli güçlerle bazı koalisyon güçleri arasında yaşanan çatışmalardan sonra hassasiyet kazanan bölgeye önemli bir askeri gücün taşınması anlamına geliyor.

HIMARS

HIMARS Aynı zamanda Ürdün ve Irak’ta kullanılıyor

CNN’in haberine göre sistem Suriye Demokratik Güçlerinin IŞİD’le olan savaşını desteklemek üzere Türkiye üzerinden, Kuzey Suriye’ye gönderilmiş. HIMARS aynı zamanda Ürdün ve Irakta IŞİD’e karşı saldırı düzenlemek üzere kullanılıyor.

Bir savunma yetkilisi bu rampaların Suriye’ye gönderilmesinin nedeninin rejim yanlısı güçlerin saldırgan tavırlarından kaynaklandığını söylerken, bir diğeri nedenin ne olduğunun bilinmediğini söyledi.

Amerikan savunma birimlerinin rejim yanlısı güçlere saldırılarının büyük oranda savunma amaçlı olduğu iddia ediliyor.

Amerikan Savunma Sekreteri Jim Mattis Salı günü Silahlı Hizmetler Komitesi’ne “Yapılan saldırılar, savunma maksatlıdır ve sahadaki komutan gerekli her türlü önlemi alma yetkisine sahiptir ve ben de bunu destekliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here