Amerikan Seçim Destek Komisyonu ‘olası’ hack iddialarını doğruladı!

Amerikan Seçim Destek Komisyonu Ruslar tarafından hacklendi

Güvenlik şirketi Recorded Future’ın yayınladığı rapora göre, oylama sistemlerini doğrulama, onaylama ve test etmeden sorumlu olan kurum hacklenmiş. Amerikan Seçim Destek Komisyonu seçim zamanı “olası” sızmanın tespit edildiğini belirtirken, söz konusu rapor TechCrunch tarafından da doğrulandı.

Eğer 2016 seçimlerini tamamen iptal ettirecek bir sebep arıyorsanız, bu, kesinlikle beklediğiniz şeyi vadetmiyor. Amerikan Seçim Destek Komisyonu, 2002 yılında Help America Vote Act (HAVA) kurumunun bir parçası olarak Florida’da 2000 seçimlerinde yaşanan fiyaskonun bir benzerinin gelecekte önlenmesi adına, Başkan Bush’un onayı ile kanunlaştırılarak kuruldu. Söz konusu dönemde fazlasıyla tartışma odağı haline gelen eyalette 2 milyon oy, oy makinelerin fazladan oy saymalarından veya hiç saymamalarından ötürü geçersiz sayılmıştı.

Şimdi ise Amerikan Seçim Destek Komisyonu bu makinelerin bakımını, onayını, testlerini yapıyor, harcamalarını kontrol ediyor ve Ulusal Seçmen Kayıt formunun gözetimini üstleniyor.

OKU ►  Netflix ‘MST3k’in 20 klasik bölümünü yayınlayacak

CIA bu olayın, Rus hackerlar tarafından gerçekleştirilen bir saldırı olduğuna inanıyor

Seçim Destek Komisyonunu hacklemek demek bir oy makinasını hacklemek ile aynı manaya gelmediği gibi, bu söz konusu hacklemenin seçimi etkilediği manasına da gelmiyor. Fakat bu durum yine de yeterince utanç verici ve CIA bu olayın, Rus hackerlar tarafından gerçekleştirilen onlarca saldırıdan sadece bir tanesi olduğuna inanıyor.

OKU ►  Selfie puanlayan uygulama Spontana

Bu ayın başlarında alınan bir istihbarattan hareketle, bağımsız bir araştırma-soruşturma yürüten Recorded Future Rasputinisminde bir hacker’a ulaştı ve bu hacker’ın Komisyona ait bilgisayarlara erişimi sağlayan yüzlerce giriş kimlik bilgilerini satmaya çalıştığını tespit etti. Rasputin’in aynı zamanda söz konusu Komisyonun sitesinde değişiklik yapmaya yarayan bir açığı da ifşa ettiğinin anlaşılmasının ardından ilgili açık kapatıldı.

Rasputin’in Rusça konuşan bir birey olması, söz konusu saldırının devlet tarafından planlanmış ve desteklenmiş bir girişim olduğuna dair bir kanıt oluşturmayacağı gibi, Komisyon üyeleri tarafından kaleme alınan ve Washington Post’ta çıkan “Hype’a (trend) kanma. Yabancı hackerlar bir sonraki başkanımızı belirlemeyecek.” başlıklı yazıya komik bir şekilde bir reverans meydana getirdiği de aşikar.

OKU ►  Facebook artık konumları göstermeyecek

Belki doğru olmayabilir fakat Washington Post’un da, CIA’inde, Rusların bu işle ilgilerinin olduğunu düşündükleri bariz belli.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox