Amerikan Seçim Destek Komisyonu ‘olası’ hack iddialarını doğruladı!

Date:

Amerikan Seçim Destek Komisyonu Ruslar tarafından hacklendi

Güvenlik şirketi Recorded Future’ın yayınladığı rapora göre, oylama sistemlerini doğrulama, onaylama ve test etmeden sorumlu olan kurum hacklenmiş. Amerikan Seçim Destek Komisyonu seçim zamanı “olası” sızmanın tespit edildiğini belirtirken, söz konusu rapor TechCrunch tarafından da doğrulandı.

Eğer 2016 seçimlerini tamamen iptal ettirecek bir sebep arıyorsanız, bu, kesinlikle beklediğiniz şeyi vadetmiyor. Amerikan Seçim Destek Komisyonu, 2002 yılında Help America Vote Act (HAVA) kurumunun bir parçası olarak Florida’da 2000 seçimlerinde yaşanan fiyaskonun bir benzerinin gelecekte önlenmesi adına, Başkan Bush’un onayı ile kanunlaştırılarak kuruldu. Söz konusu dönemde fazlasıyla tartışma odağı haline gelen eyalette 2 milyon oy, oy makinelerin fazladan oy saymalarından veya hiç saymamalarından ötürü geçersiz sayılmıştı.

Şimdi ise Amerikan Seçim Destek Komisyonu bu makinelerin bakımını, onayını, testlerini yapıyor, harcamalarını kontrol ediyor ve Ulusal Seçmen Kayıt formunun gözetimini üstleniyor.

CIA bu olayın, Rus hackerlar tarafından gerçekleştirilen bir saldırı olduğuna inanıyor

Seçim Destek Komisyonunu hacklemek demek bir oy makinasını hacklemek ile aynı manaya gelmediği gibi, bu söz konusu hacklemenin seçimi etkilediği manasına da gelmiyor. Fakat bu durum yine de yeterince utanç verici ve CIA bu olayın, Rus hackerlar tarafından gerçekleştirilen onlarca saldırıdan sadece bir tanesi olduğuna inanıyor.

Bu ayın başlarında alınan bir istihbarattan hareketle, bağımsız bir araştırma-soruşturma yürüten Recorded Future Rasputinisminde bir hacker’a ulaştı ve bu hacker’ın Komisyona ait bilgisayarlara erişimi sağlayan yüzlerce giriş kimlik bilgilerini satmaya çalıştığını tespit etti. Rasputin’in aynı zamanda söz konusu Komisyonun sitesinde değişiklik yapmaya yarayan bir açığı da ifşa ettiğinin anlaşılmasının ardından ilgili açık kapatıldı.

Rasputin’in Rusça konuşan bir birey olması, söz konusu saldırının devlet tarafından planlanmış ve desteklenmiş bir girişim olduğuna dair bir kanıt oluşturmayacağı gibi, Komisyon üyeleri tarafından kaleme alınan ve Washington Post’ta çıkan “Hype’a (trend) kanma. Yabancı hackerlar bir sonraki başkanımızı belirlemeyecek.” başlıklı yazıya komik bir şekilde bir reverans meydana getirdiği de aşikar.

Belki doğru olmayabilir fakat Washington Post’un da, CIA’inde, Rusların bu işle ilgilerinin olduğunu düşündükleri bariz belli.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...