Amerikan başkanlık seçimlerinde rol almış olabileceği iddia olunan

Amerika’ya iade talebi 

İspanya polisi, geçen yılki Amerikan başkanlık seçimlerinde rol almış olabileceği iddia olunan bir Rus vatandaşını Cuma günü gözaltına aldı.

Madrid’de bulunan Rus elçiliği Pazar günü Reuters’e yaptığı bir açıklamada, bilgisayar programcısı Pyotr Levashov’un göz altında olduğunu doğruladı. Fakat sebebini açıklamadı.

Rus televizyon istasyonu RT, Levashov’un uluslararası tutuklama talebi nedeniyle gözaltına alındığını söyledi. Bununla birlikte yasal bir yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada bilgisayar programcısının Amerika’ya iade talebine muhatap olduğunu söyledi.

OKU ►  Amerikan Seçim Destek Komisyonu ‘olası’ hack iddialarını doğruladı!

Rusya’nın 2016 başkanlık seçimleri yarışını etkileme girişiminde bulunduğuna dair iddialar aylar boyunca gündeme gelmişti. Amerikan İstihbaratı ve güvenlik birimleri Ocak ayında yapmış oldukları açıklamada Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Kasım seçimleri yaklaşırken hackleme saldırısı ve propaganda kampanyaları  düzenlenmesi emrini vermişti. Saldırılar Demokratik Ulusal Komitesinin, Demokratik aday Hillary Clinton’ın ve kampanya yöneticisi John Podesta’nın e-postalarını da içeriyordu.

FBI geçtiğimiz ay Rus hackerların Başkan Donald Trump’ın seçim ekibiyle bağlantıları olduğuna dair iddiaların araştırıldığını doğrulamıştı.

Bu esnada Amerikan Kongresi’nin her iki sarayı da Rusya’nın olası etkisi üzerinde kendi soruşturmalarını yürütmeye devam ediyorlar.

Güvenlik blogger’ı Brian Krebs Levashov’un istenmeyen e-posta kralı ve zararlı yazılım dağıtan bir şahıs olarak bilindiğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here