Anonymous Hacker grubu yine saldırdı

Anonymous hacker grubu, 6 ay boyunca blacklivesmatter.com’a saldırdı

Anonymous, siteyi beyaz karşıtı ırkçılıkla suçluyor

Anonymous’la bağlantılı olan ve Hayalet Ekip olarak adlandırılan bir grup 1 Mayıs’ta Siyahların Yaşamları Değerlidir (Black Lives Matter) hareketinin internet sitesine saldırıda bulunduğunu duyurdu. Saldırıda “blacklivesmatter.com” sitesi gün boyu hizmet veremedi. Hayalet Ekip, ertesi günü yayımladığı video ile siteyi beyaz karşıtı ırkçılık yapmakla suçladı. Video, dünyada büyük ses getirdi ve manşetleri kapladı. Ama bu site için sadece bir başlangıçtı.

Daha sonraki 6 ay hackerlar belki de yüzlerce kere siteye saldırıda bulundu. Bunlardan birinde bir günde 34 milyon kez siteye bağlanma teşebbüsü oldu. Bu saldırıların kaçının doğrudan Hayalet Ekip tarafından gerçekleştirildiği, kaçının grubun açtığı yolda ilerleyen basit fırsatçılar tarafından yapıldığı belli değil. Deflect, özellikle nisan ve mayıs aylarındaki saldırıların, yurt dışında tek bir hesaptan koordine edildiği için Hayalet Ekip’le bağlantılı olduğuna inanıyor.

Kuruculardan Dmitri Vitaliev’e göre Deflect, 1 Mayıs’tan sonra saldırıları hafifletmede çok başarılı oldu.  Saldırganlar Internet of Things aygıtlarındaki hassas noktalardan faydalanmayı öğrendiği için sonraki saldırılar çok daha güçlüydü.  Sene başında Mirai olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, bu tür 100 binin üzerinde aygıtı tehlikeye attı. Ardından bazı saldırılar da Amazon, Twitter ve Netflix gibi büyük hizmetlerde aksaklıklara yol açtı.

OKU ►  Eski Windows versiyonları yeni donanımlarda güncellenemeyecek
OKU ►  Airbus’ın gelecekteki uçan taksisi

Blacklivesmatter.com sitesinin şansına, Hayalet Ekip ve takipçileri, hiç Mirai’ye erişemedi ve bu yeni botnet hiç siteye karşı kullanılamadı. Vitaliev, saldırıların ekimden bu yana önemli ölçüde azaldığını açıkladı. O, bunu FBI’ın birkaç yıldır interneti sıkıştıran DDoS saldırılarının büyük bir kısmından sorumlu olan vDOS’u dağıtması ve benzeri çabalara bağlıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox