Antartika’da en yüksek sıcaklık rekoru

Date:

Antartika’daki meteorolojik ölçümler 17.5 °C’ile yeni bir sıcaklık rekorunu kırdı

Cenevre’de bulunan Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (WMO) gelen haberlere göre, Antartika’daki yeni yüksek sıcaklık rekoru 17.5 °C. Esperanza Üssü’nden kaydedilen bu ölçüm aslında 24 Mart 2015 tarihinde kaydedildi. Ancak ölçüm, WMO’nun anormal hava koşulları ve iklim şartları ile ilgili çalışmasının bir parçası olarak bu hafta doğrulandı.

WMO sponsorluğundaki Dünya İklim Araştırması Programı’nda kutup uzmanı olarak görev alan Michael Sparrow yaptığı açıklamada, “Antartika ve Arktik bölgeleri, iklim modellerinin şekillenmesinde ve deniz seviyelerinin yükselmesinde önemli rollere sahiptir. Buna rağmen hava durumu gözlemleri ve tahminleri bakımından aslında yetersiz bölgelerdir. Ancak maksimum ve minimum sıcaklıkların doğrulanması, Dünya üzerindeki uç noktalarda bulunan hava ve iklim koşulları hakkında bizlere birer taslak olacaktır.” diyerek görüşlerini belirtti.

[irp posts=”9407″ name=”Kuzey Buz Denizi’ndeki artan asidite korkutuyor”]

Antartika’daki buzulların çatlaması gibi endişe verici işaretler görüldükçe, kıta kenarındaki değişiklikler WMO’nun Anormal  Hava Durumu ve İklim Şartları Arşivi tarafından belgelendirilir. WMO’nun belirttiğine göre, Antartika bölgesinin tamamı göz önüne alındığında (60 derece enlem altındaki herhangi bir yerinde) kaydedilmiş en yüksek sıcaklık 30 Ocak 1982’de Signy Adası’nda yapılmış. Kaydedilen sıcaklık 19.8°C olmuştur, yani biraz daha sıcak. Ayrıca Antartika Platosu’nda (2500 metre yüksekliğinin üzerinde her hangi bir yerde), 1980 tarihinde Adelie Kıyısı’ndaki bir meteoroloji istasyonundan yapılan bir ölçümde de sıcaklık -7°C şeklinde kaydedilerek mevcut sıcaklığa göre daha düşük sıcaklıkta olmuştur.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...