Apple akıllı asistanı Siri’yi iCloud servisiyle geliştirecek

Date:

Siri iCloud Analystics’i kullanarak kullanıcılarda bilgi toplayacak

iOS 10.3’ün gelmesiyle iPhone’lara birçok yeniliği de kendisiyle birlikte getirmişti. Bunların arasında iPhone kablosuz kulaklıkları bulmanıza yarayan Find my AirPods gibi özellikler bulunuyor. Ama 10.3’le gelen bir özellik var ki birçokları tarafından fark edilmedi.

iOS 10.3’de özellik, iCloud Analytics ile Siri’nin birlikte çalışmasını sağlayacak. Buna göre yeni sürümdeki Siri’nin yapay zekasını ortak bir bütünün içerinde alarak bir nevi tek bilinç oluşturacak. Bunu sağlamak için iClous Analytics kullanıcıların bilgilerini toplayacak. Bu bilgiler Siri’nin ortak bilinci tarafından kullanılarak kullanıcı geri bildirimleriyle akıllı asistanın geliştirilmesi sağlanacak.

Apple iCloud servisinin cihazlardaki, email, fotoğraf, kişiler, takvim, notlar, Anahtarlıklar ve iTunes gibi bilgilerini toplayacağını ifade etti. Bununla birlikte Apple, toplanacak bilgilerin, “gizlilik ögesi korunarak” yapılacağının altını çizdi. Buna göre toplanan bütün bilgiler Apple’ın Gizlilik Anlaşması altında korunacak.

iCloud Analytics’le birlikte Apple yaptığı açıklamada, Siri ve ona benzer diğer servislerini ileri seviyeye taşımayı planladıklarını ifade etti.

Apple’ın ne tip bilgileri toplayacağına değinirsek, yapılan açıklamaya göre bu bilgiler cihaz’ın ve işletim sisteminin sistem detayları, performans bilgileri ve kullanıcı datalarını içerecek. Bazı durumlarda konum bilgilerinin de kullanılabileceğinin altı çizildi. Apple toplanacak dataların kime ait olduğunu tespit etmeyeceklerini vurguladı. Bu sayede bireysel bilgilerin kime ait olduğu bilinemeyecek. Bununla birlikte istenirse konum bilgileri paylaşmaya kapatılabilecek ama diğer bilgiler toplanmaya devam edecek.

iOS 10.3 şu an beta sürümünde ve isteyenler iCloud Analytics servisini kapatabiliyor. Ama bunun işletim sisteminin tam sürümün çıkmasıyla kapatılıp kapatılmayacağı soru akıllarda. Bununla bereber Apple istenirse özelliğin kapatılabileceğini not etti. Ayrıca özelliğin açıkken bile sürekli olarak çalışmadığı da ifade edildi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...