Apple Haritalar’ı geliştirmek için IHA’lar kullanılabilir

Date:

Apple, Haritalar uygulamasını geliştirmek için oldukça gayret sarfediyor. Bloomberg’in verdiği yeni bir habere göre firma, zaman içerisindeg gerçekleşen değişiklikleri izlemek ve haritalandırmaya dair veri tabanını güncellemek için İHA kullanmayı planlıyor. Şurası açık ki sensörlerle donatılmış kara araçları kullanmaktansa İHA filoları kullanmak daha hızlı sonuç getirecektir.
Apple halihazırda haritalandırma verilerini elde etmenin ilk başta umduklarından daha zor bir sorun olduğunu kabul ediyor. Haritaları her zaman güncellemek ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yanlışlıkları tespit etmek zorundasınız. Yollardaki değişimler ve yeni yapılan binalar habersizce ortaya çıkabilecek değişiklikler. Bu sebeple firma haritalandırma verisi ile ilgili olarak Hindistan’da ve diğer yerlerde binlerce çalışanla birlikte çalışmalarını yürütüyor.
Fakat bu denklemin sadece bir bölümü. Dünyanın her yerinden gelen anlık veriye sahip olmadığınız sürece büyük bir ekibe sahip olmanızın da bir anlamı yok. Google ve Apple gibi firmalar, kullanıcılardan gelen raporlara ve bir çok ülkede gezinen araçlara dayanarak iş yapıyorlar.

YAZI DEVAM EDİYOR

Haritalandırılma kullanılan google drone

Bloomberg, Federal Havacılık Yönetimi’nin 2015 yılındaki bir belgesini buldu.

Bloomberg, Federal Havacılık Yönetimi’nin 2015 yılındaki bir belgesini buldu. Yönetim Apple’a “veri toplama, fotoğraflama ve görüntü kaydetmek üzere insansız havaaraçları sistemini kullanma” lisansı vermiş. Bu belgede aynı zamanda DJI ve Aibotix firmalarından bu operasyonda kullanmak üzere İHA’lar satın almayı planladığı belirtiliyor.
Apple’ın Amerika ve diğer ülkelerde bu İHA’ları kullanmaya başlayıp başlamadığı henüz belirsiz. Kullanıcılarla ilgili bir mesele olmadığı için hiçbir şey Apple’ı kullanıcılarını durumdan haberdar etmeden İHA kullanmaktan alıkoyamaz.
Diğer haberlerde Apple’ın kapalı alanları haritalandırmak için Indoor.io adlı firmadan talepte bulunduğunu belirtiliyor. Bloomberg Apple’dan konuyla ilgili olarak resmi bir doğrulama aldı. Apple daha önce de kapalı alan haritalandırma firmalarının birinden talepte bulunmuştu. Anlaşılan bu alanda köşe kapmaca oyunu oynuyor.
Google Haritalarda popüler alışveriş merkezlerinin, müzelerin ve binaların haritalarını bulabilirsiniz. Apple, kapalı alanda konumlandırma sisteminin yanında kapalı alan haritalarını da edinmek istiyor. Kapalı alan konumlandırma sistemi, iPhone’larınızda bulunan sensörler aracılığıyla bina içerisindeki konumunuzu belirlemekte kullanılabilir. Bu çalışma, basit bir GPS noktası elde etmenin ötesinde bir çalışma olabilir.
Bütün bunlar harika fakat ben hala Apple Haritalardaki Cadde Görünümü özelliğine eşdeğer bir özelliği özlüyorum. Bu özellik bir binanın nasıl göründüğünü görmek istediğinizde oldukça kullanışlı. Birkaç yıldır her gün Apple Haritalar’ı kullanıyorum ve beni Google Haritalar’ı arada bir açmaya sevk eden tek şey bu.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...