Apple Siri’ye yeni numaralar öğretiyor

Date:

Apple’ın akıllı asistanı Siri çok daha gelişmiş olarak geliyor

Teknoloji devi Apple, yapay zekaya sahip akıllı asistanı Siri’nin çok daha akıllı bir versiyonunu geliştiriyor. Apple’ın yaptığı çalışmaları yakın zamanda çıkacak bir telefonda göreceğimiz beklenirken bunun bu sene mi yoksa önümüzdeki sene mi olacağı henüz kesinlik kazanmadı.

Bu durumun ne kadar mantıklı olduğu da tartışma konusu. Çünkü Siri, Apple’ın ürettiği farklı platformlarda farklı özelliklere sahip bir asistan. Mac gibi güçlü cihazlarda daha yüksek potansiyele sahip olan Siri daha basit cihazlarda daha zayıf bir zekaya sahip. Bu sebeple Siri’nin sadece iPhone platformuna çıkması biraz uzak bir ihtimal. Konuyla ilgili yayınlanan rapora göre yapılan yapay zeka iyileştirilmesinin sebebi Apple hisselerinin 2017 yılında değer kazanmasının istenmesi. Rapor aynı zamanda yakın zamanda çıkacak iPhone telefonların geliştirilmiş yapay zekaya sahip Siri ile geleceğini ifade ediyor.

Siri yeni numaralar öğrenecek

Apple’ın Siri’yi daha komplike vazifeleri yapabilecek hale getirmesi gerekiyor. Şuanki sürümünde Siri yapabilecekleri konusunda sınırlı bir asistan. Apple’ın, Siri’nin bireysel isteklere göre görevlerini yerine getirecek bir yapay zekaya ulaşmasını umduğunu söyleyebiliriz. Siri bu sayede çok daha işlevli bir asistan olarak görevini yerine getirebilecek bir eco-sisteme sahip olacak.

Tim Cook geçen sene yaptığı bir açıklamada, “Siri şuanda doğası gereği çok yatay bir yapay zekaya sahip” demişti.

Apple’ın kişisel asistanı Siri’nin Amazon’un akıllı ev asistanı Alexa’dan çok daha geride kaldığı da bilinen bir gerçek. Üçüncü parti birçok hizmetle ortak çalışabilen Alexa’ya karşı Siri, çok daha limitli bir üçüncü parti desteği sunuyor. Bunların en başında da mahremiyet ve güvenlik konuları geriyor. Alexa bu konularda çok daha güvenilir bir sistem sunarken Siri bu alanlarda hala kendinin kanıtlamış değil.

Sahibini tanıyabilecek

Apple geçtiğimiz sene boyunca Turi, Tuplejump, Perceptio ve VocalIQ gibi yapay zeka odaklı çalışan firmaları bünyesine almıştı. Bu durumun Siri’nin yapay zekasını geliştirmek için çok faydalı bir adım olacağı kesin. Turi’nin teknolojisiyle donanacak bir Siri’nin üçüncü parti geliştiricilerle çok daha kolay çalışabileceğini söyleyebiliriz. Eğer Siri bu teknolojiye sahip olabilirse teoride eğitilebilen bir zekaya sahip olabilir. Hatta kendi sahibini tanıyarak kişinin istediği şekilde cevaplar verebilecek bir yapay zekaya dönüşebilir. Bu gerçek bir asistana sahip olmaya çok daha yakın bir tecrübe.

Apple ayrıca Emotient’i de satın almıştı. Emotient, Softbank’s Pepper adlı robotu geliştiren firma. Pepper’ın en büyük özelliği ise karşısındaki insanın duyularını anlayabilen bir robot olması. Yani Apple bu sistemi kendi asistanına getirirse Siri kendi sahibinin o an nasıl bir duygu içerisinde olduğunu tanımlayabilir.

Siri’nin ne zaman böyle bir zekaya sahip olacağını şu anda kestirmek çok zor. Şu an yapabileceğimiz en iyi şey iPhone 8’le bu gelişmeleri görmeyi umut etmek. Eğer bu durum gerçekleşirse belki çok daha kullanışlı bir akıllı asistana sahip olabiliriz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...