Apple Watch nasıl kalibre edilir?

Apple Watch’da etkinlik ve egzersiz sonuçlarından memnun değil misiniz?

Daha iyi doğruluk için kalibrasyon yapmalısınız

Apple Watch’un, piyasaya sürdüğü ilk cihazlarında GPS özelliği mevcut değildi. Koşucuların ve bisikletçilerin çalışırken kullandıkları en önemli özelliklerden biri de GPS. Bu donanıma sahip bir saat, bu tür aktivitelerinizde rotanızı izleyebilir. Ayrıca, bu özellikle tam hızınızı ve mesafenizi ölçebilirsiniz. Apple Watch’un ilk sürümünde GPS özelliği için iPhone cihazınızla birlikte kullanmanız gerekiyor. iPhone geride kaldığında, Apple Watch, saatteki ivmeölçer ve diğer sensörleri kullanarak hızı ve mesafeyi ölçmeye çalışacaktır. Bu ölçüm yöntemi bazen o kadar doğru olmayan sonuçlar verebilir. Apple Watch 2 için söyleyecek sözümüz yok. Çünkü Apple bu sürümde saatlere GPS özelliğini ilave etti.

Bu ilk sürüm cihazlardaki eksikliğe rağmen, saati ayarlamanız için dikkat etmeniz gereken hususlar var. Size vereceğimiz bu bilgiler, dışarıda telefonunuz olmadan çalışırken veya GPS bulunmadığı zamanlarda (koşu bandında koşu veya yürüme gibi) mesafe ve hız ölçümlerinin doğruluğunun geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

OKU ►  Apple akıllı asistanı Siri’yi iCloud servisiyle geliştirecek

Bu hassas ayarlar şu şekilde yapılır:

  • Havanın açık olduğu bir gün, hem iPhone hem de Apple Watch’unuzla GPS’in iyi çektiği (park gibi) olan açık bir yere gidin.
  • Konum Hizmetleri’nin iPhone’da etkinleştirildiğinden emin olun. Bunu kontrol etmek için Ayarlar‘a gidin, Gizlilik‘e tıklayın ve Konum Hizmetleri‘ni seçin.
  • Hareket Kalibrasyonu ve Mesafe Ayarının da etkinleştirilmesini isteyecektir. Bunu, iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidip Gizlilik‘i seçip ardından Konum Hizmetleri‘ni seçip sayfanın altındaki Sistem Hizmetleri‘ne girerek yapabilirsiniz.
  • Apple Watch’un Outdoor Walk veya Outdoor Run özelliklerini Workout uygulamasında kullandığınızda, kalibrasyon otomatik olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle, Apple Watch’unuzdan Digital Crown‘a dokunun, Workout uygulamasını seçin ve Outdoor Walk veya Outdoor Run‘ı seçin.
  • Açık, Hedefi Yok seçeneğini seçin ve etkinliğinizi başlatın.
OKU ►  İşte 2017’nin en iyi akıllı telefonları

Apple, kabaca 20 dakika boyunca ‘normal tempoda’ yürümenizi ya da koşmanızı önerir. Tek bir etkinlik sırasında 20 dakikalık bir değere erişemiyorsanız, zamanınızı iPhone’unuzdaki çok sayıda açık hava yürüyüşleri ile biriktirebilirsiniz. Ayrıca, sıkça yürümekte veya farklı hızlarda çalışan kişilerin, saati herbir etkinlik için kalibre etmeleri önerilir. Kısacası, adım uzunluğunu öğrenmek için ivmeölçer kalibresini ne kadar çok ayarlarsanız, saat o kadar doğru olur.

OKU ►  IOS 10.1.1 güncellemesi ile gelen batarya sorunu.

Kalibrasyon verileri iPhone’unuzda yedeklenmez, aksine Apple Watch’da yerel olarak depolanır. Saatinizi iPhone’unuzdan bağlantısı kopmuş olarak silerseniz, veriler silinir ve verileri yeniden kalibre etmeniz gerekecektir.
Apple Watch, karmaşık bir cihazdır. Ayarlamadan bantları değiştirmeye kadar her şeyi nasıl yapacağınızı öğrenmek için, Teknoformat’ın ‘Apple Watch nasıl kullanılır?‘ konu başlığıyla hazırladığı eksiksiz kılavuzu inceleyin.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox