iOS 10.2 Jailbreak beklenenden erken yayınlanabilir

Date:

iOS 10.2 Jailbreak beklenenden erken yayınlanabilir

iOS 10.1.1. Jailbreak birkaç gün önce yayınlandı fakat stabilitesinden ötürü temkinli yaklaşan kullanıcılar epeyce mevcut. Bu kullanıcıların çoğu Pangu Jailbreak’te kalarak 10.2 sürümü için beklemeye koyuldular. Gösterdikleri sabrın sonu selametle bitebilir gibi gözüküyor, zira yeni sürüm yolda gibi.

Direkt 10.2 jailbreak mevzusuna girmeden önce, kullanıcıların bir kısmının tam olarak neden bu ilk versiyonu, yani 10.1.1’i es geçtiklerini açıklamaya çalışalım.

10.1.1 jailbreak sürümü İtalyan iOS hacker’ı Luca Todesco’nun uğraşları sonucu yayınlandı. Aslında iOS 10 sürümü için belli oranda başarılı bir jailbreaking versiyonu. Fakat daha çok erken beta sürümü gibi görülüyor ve birkaç bilindik sorunları var.

Örneğin bu versiyon, iPhone’unuzu veya iPad’inizi her reboot ettiğinizde tekrardan jailbreak yapmak zorunda kalacağınız semi-untethered methodu ile çalışıyor. Todesco halihazırda söz konusu versiyonun iPhone 7’de çalıştığını duyurdu ama diğer modeller hakkında herhangi bir garanti vermedi.

Ayriyetten tekrardan kullanabilmeniz için hard reset yapmanıza sebebiyet verecek düzeyde cihazınızı çalışmaz vaziyete sokma ihtimali de mevcut.

Hatırı sayılır bir iOS hacker’ı ve güvenlik uzmanı olan Enter Stefan Esser Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla sorunların kısa sürede çözüleceği garantisini verdi.

Esser aslında bu paylaşımıyla birkaç gün içinde yayınlanacak olan iOS 10.2 jailbreak’ten bahsetmekte. Esser’ın Twitter paylaşımında ilginç olan şey ise, yeni jailbreak’in 10.1.1 ile gelen sorunları çözeceği yönündeki iması.

Tam bu noktaya spesifik olarak dikkat çekmese de, elimizde şu an, kendisi tarafından verilen 10.1.1 versiyonundaki problemlerin yeni sürümde olmayacağı garantisi var. iOS kullanıcılarının da bunun gerçekten de böyle olacağını umut etmekten başka çareleri yok an itibariyle.

Esser’in iOS 10.2 jailbreak’in arkasındaki isimlerden birisi olmadığını not etmekte de fayda var. Yine de görünüşe göre kendisi hala gelişmelerin öyle veya böyle içinde ve çevresinde, o yüzden bu konuyla alakalı dile getirdiği her açıklamaya güvenebilirsiniz. Kendisi 10.2 jailbreak’in 10.1.1 çalıştıran tüm cihazlarda kullanılabileceğini bile duyurmuş vaziyette.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...