Apple, yapay zeka girişimi ile Amazon, Facebook, Google, IBM ve Microsoft’a katılıyor

Date:

Apple yapay zeka ortaklığında ben de varım dedi

Bloomberg’in raporuna göre, insanlara ve topluma fayda sağlayan AI ortaklığı, Apple’ın diğer girişim şirketlerine AI inisiyatifinin kurucu üyesi olarak katılıp katılmadığını resmen ilan etti. Şirketler araştırma projeleri, AI en iyi uygulamaları ve daha fazlasını üzerinde çalışacaklar.

AI ortaklığı Eylül 2016’da resmi olarak açıldı. O tarihte Amazon, Facebook, Google, IBM ve Microsoft tek kurucu üyeydi. Inisiyatife Apple, Twitter, Intel ve Baidu katılmadı.

Ancak Apple, proje hakkında hali hazırda hevesliyken, günümüzün haberi şirketin katılımını resmi hale getirmekti. Siri kurucu ortağı ve CTO Tom Gruber Apple’ı temsil edecek. Ortaklığın web sitesinde mütevelli heyetinin tam listesini bulabilirsin.
Öte yandan AI’ya gelince altı bağımsız birey de geçmiş başarılarına dayalı olarak yönetim kuruluna katılıyor. Dario Amodei (OpenAI), Subbarao Kambhampati (Yapay Zekanın Geliştirilmesi Derneği ve ASU), Deirdre Mulligan (UC Berkeley), Carol Rose (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği), Eric Sears (MacArthur Vakfı) ve Jason Furman (Peterson Institute of International Ekonomi) tartışmalara katılacak.

AI Ortaklığı, çalışma alanlarını henüz netleştirmese de AI hakkında araştırma raporlarını görebilirsiniz. Şirketler etik, kapsayıcılık ve gizlilik konularında yazabiliyorlar; çünkü bunlar sıcak konular. İlk görüşme 3 Şubat’ta yapılacak.

Yapay zeka harika, ancak herkesin yararlanması için bazı etik denetime ihtiyaç duyuyor. AI Ortaklığı, teknoloji şirketlerinin sorumlu davrandığını ispatlayan büyük bir lobicilik aracı olabilir. Herkesin güvenini kazanmanın iyi bir yolu.

En iyi yapay zeka mühendislerinden bazılarını işe alan Apple, bu fırsatı kaçırmazdı. Apple, artı AI masasında yer aldığını belgeledi. Bu nedenle şirket için çalışan mühendisler de bir araştırma raporu yayınladı. Artık en iyi AI yeteneklerini kullanmak daha rekabetçi hale geldiğinden, bu işaretler gittikçe alakalı hale geliyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...