Apple, yapay zeka girişimi ile Amazon, Facebook, Google, IBM ve Microsoft’a katılıyor

Apple yapay zeka ortaklığında ben de varım dedi

Bloomberg’in raporuna göre, insanlara ve topluma fayda sağlayan AI ortaklığı, Apple’ın diğer girişim şirketlerine AI inisiyatifinin kurucu üyesi olarak katılıp katılmadığını resmen ilan etti. Şirketler araştırma projeleri, AI en iyi uygulamaları ve daha fazlasını üzerinde çalışacaklar.

AI ortaklığı Eylül 2016’da resmi olarak açıldı. O tarihte Amazon, Facebook, Google, IBM ve Microsoft tek kurucu üyeydi. Inisiyatife Apple, Twitter, Intel ve Baidu katılmadı.

Ancak Apple, proje hakkında hali hazırda hevesliyken, günümüzün haberi şirketin katılımını resmi hale getirmekti. Siri kurucu ortağı ve CTO Tom Gruber Apple’ı temsil edecek. Ortaklığın web sitesinde mütevelli heyetinin tam listesini bulabilirsin.
Öte yandan AI’ya gelince altı bağımsız birey de geçmiş başarılarına dayalı olarak yönetim kuruluna katılıyor. Dario Amodei (OpenAI), Subbarao Kambhampati (Yapay Zekanın Geliştirilmesi Derneği ve ASU), Deirdre Mulligan (UC Berkeley), Carol Rose (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği), Eric Sears (MacArthur Vakfı) ve Jason Furman (Peterson Institute of International Ekonomi) tartışmalara katılacak.

OKU ►  6 ücretli iPhone uygulaması şimdi ücretsiz!
OKU ►  Facebook Messenger oyun sektörüne göz kırpıyor

AI Ortaklığı, çalışma alanlarını henüz netleştirmese de AI hakkında araştırma raporlarını görebilirsiniz. Şirketler etik, kapsayıcılık ve gizlilik konularında yazabiliyorlar; çünkü bunlar sıcak konular. İlk görüşme 3 Şubat’ta yapılacak.

Yapay zeka harika, ancak herkesin yararlanması için bazı etik denetime ihtiyaç duyuyor. AI Ortaklığı, teknoloji şirketlerinin sorumlu davrandığını ispatlayan büyük bir lobicilik aracı olabilir. Herkesin güvenini kazanmanın iyi bir yolu.

En iyi yapay zeka mühendislerinden bazılarını işe alan Apple, bu fırsatı kaçırmazdı. Apple, artı AI masasında yer aldığını belgeledi. Bu nedenle şirket için çalışan mühendisler de bir araştırma raporu yayınladı. Artık en iyi AI yeteneklerini kullanmak daha rekabetçi hale geldiğinden, bu işaretler gittikçe alakalı hale geliyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox