iOS 10.2 jailbreak güncellemesi

Date:

Apple 23 Ocak’ta kullanıcıların beklentileri doğrultusunda yeni özellikleri beraberinde getiren 10.2.1 iOS güncellemesini yayınladı. Fakat iOS 10.2 Jailbreak için beklemekte olanlar henüz yayın tarihi ile ilgili herhangi bir ipucuna sahip değiller.

iOS 10.2 için bir jailbreak cihazı üzerinde çalıştığı söylenen PanGu, göründüğü kadarıyla cihazın sürümünü erteledi.

Ertelemenin sebebi ne?

Gecikmenin ardındaki sebep henüz belli değil fakat Apple’dan kaynaklanan ve sıklıkla vuku bulan yazılım yaması akımının, iOS 10.2 için jailbreak hazırlanması noktasında sorun oluşturuyor olabileceğine inanılıyor.

Diğer bir düşünce ekolüne göre PanGu ekibi, bir yandan Apple’ın daha stabil bir iOS 10 versiyonu hazırlamasını sabırla beklerken diğer yandan zaman kazanmış oluyor.

PanGu’nun son yazılım üzerindeki açık üzerine bir demo sunduğu iddiasında bulunan haberler ekibin, iOS 10.2.1 jailbreak aracı üzerinde çalıştığına işaret ediyordu. Belli ki ekip stabil bir versiyonu kullanıma sunmadan önce sistemdeki açıkları düzeltmek üzere çalışma yapıyor.

Şu an itibariyle ekip kendi websitesinde, Apple OS’i bypass etmek için kullanılabilecek en iyi seçenek olduğu farzedilen iOS 9.3 Jailbreak aracını sunuyor.

iOS 10 için hangi jailbreak aracı kullanılabilir ?

Halen kullanımda olan tek iOS 10 jailbreak aracı Luca Tudesco’nun ‘Yalu iOS 10 jailbreak’ yazılımı. Bu araç iOS 10 ile iOS 10.1.1 üzerinde çalışan 64-bit cihazlarda etkili. Fakat bu araç henüz erken beta testi aşamasında ve bu sebeple tamamiyle stabil olarak çalışmayabilir.

Yalu iOS 10 jailbreak aracı aşağıdaki cihazlarla uyumludur:

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone SE (TMSC işlemcilerini barındırıyor)’ de bu cihaz sayesinde değiştirilebilir. Önceki iPhone 5s ve iPhone 6 modellerinin de bu uyuma ayak uyduracağı zannediliyor.

iOS 10.2 jailbreak – Ne zaman yayınlanacak?

PanGu ekibi iOS 10 için bir jailbreak aracı yayınlayacağına dair söz verdi fakat çok fazla erteleme söz konusu olunca kullanıcılar sabırsızlanmaya başladılar. Bununla birlikte PanGu’nun yakında kullanıcılara stabil versiyonu sunacağına dair iyimserler.

Tanınmış bir iOS hacker’ı ve güvenlik uzmanı olan Stefan Esser de yakında piyasaya sunulacağı beklenen bir jailbreak aracını iOS 10.2 için kullanıma sunacağını bildirdi. Esser aynı zamanda eli kulağında olan jailbreak aracının iOS 10.1.1’lerle birlikte gelen sorunları dikkate alacağına işaret etti.

Jailbreak hayranları aynı zamanda Todesco’nun Yula iOS 10 jailbreak aracının son yapımını yakında yayınlamak için acele ettiğini ümid ediyor olabilirler. Todesco, aracın beta versiyonunun iPhone 7 üzerinde etkin olmadığını iddia etti fakat taraftarlar jailbreak’in diğer iDevices (iCihazlar) üzerinde etkili olarak çalışacağı beklentisi içerisindeler.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...