Apple, yüz tanıma sistemi üzerinde çalışan İsrail’li firmayı satın aldı

Date:

Söylentiler birer birer doğrulanıyor

İsrail’de faaliyet gösteren finans sitesi Calcalist’te yayılanan bir rapora göre Apple yüz tanıma sistemleri firması RealFace ’i aldı. Satın alma haberi, bu yılın sonlarında iPhone 8’in sürümü öncesi ortaya çıkan ‘iOS yüz tanıma sistemi’ ile ilgili söylentilerden sonra geldi.

RealFace 2014 yılında Adi Eckhouse Barzilai ve Aviv Mader tarafından kurulan, oldukça yeni bir firma. Firma, geleneksel şifre kullanımına olduğu gibi parmak izi yetkilendirmesine de bir alternatif olarak ‘yüz tanıma ile yetkilendirme’ yazılımını geliştirdi.

Apple’ın yapmış olduğu bu alım işleminin birkaç milyon dolar değerinde olabileceği söylenmekle birlikte detaylar bu aşamada henüz belli değil. RealFace satın alma işleminden önce 1 milyon dolar gelir seviyesine ulaşmış ve 10 çalışan istihdam etmişti. Gelinen noktada her iki firma da satın alma işlemiyle ilgili açıklama yapmış değiller. Dolayısı ile herhangi biri açıklama yapmadan da fazla detay edinebilecek gibi değiliz.

RealFace, ‘Pickeez’ adlı bir iPhone uygulaması geliştirmişti. Bu uygulama kullanıcının sosyal medya fotoğrafları arasından en iyilerini seçebilmek için yüz tanıma teknolojisini kullanıyordu.

Apple’ın gerçekleştirdiği her satın alım işlemi sonrasında olduğu gibi RealFace’in web sitesi de şu anda çevrimdışı olmakla birlikte, firmayla ilgili bazı kurumsal materyaller hala edinilebilir durumda. Firmanın iddiasına göre yüz tanıma yazılımı yapay zeka kullanarak, olası en hatasız ve ‘sorunsuz’ yüz tanımayı mümkün kılıyor.

RealFace Apple’ın satın aldığı ilk İsrail’li firma değil. Apple 2011 yılında 400-500 milyon dolar civarında bir değerle flash bellek firması olan Anobit’i satın almış, 2013 yılında ise 345 milyon dolar civarında bir rakama 3 boyutlu sensör üretim firması PrimeSense’i bünyesine katmıştı. En son satın aldığı israil’li firma, 2015 yılında 20 milyon dolara satın alınan kamera teknolojileri firması olan LinX’ti.

Bu hafta başlarında yayınlanan bir rapor, Apple’ın şu anda kullandığı ‘Dokunmatik Yetkilendirme’ özelliğini ve ‘Ana-ekran Butonu’nu iPhone 8’de kullanmamayı planladığını iddia etmişti. Apple’ın ‘Dokunmatik Yetkilendirme’ sistemi yerine yüz tanıma sistemi gibi bazı diğer biometrik teknolojiler geliştirdiği söylenegeliyordu. RealFace’in satın alınması bu söylentilere gaz verecek gibi görünüyor. Zira Apple firmanın yetenek ve patenlerini kendi yüz tanıma sistemi için kullanabilecek.

https://youtu.be/UlxCaT-zzvQ

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...