göz hareketlerini anlık olarak yorumlayabiliyor

Gözlerin lisanı, anlayacağımız dile tercüme edilecek

Araştırmacılar insanların, gözlerin lisanıyla konuşmalarına tam anlamıyla yardımcı olabilecek bir uygulama geliştirdiler. Microsoft’la yapılan iş birliği dahilinde araştırmacıların geliştirdikleri akıllı telefon uygulaması göz hareketlerini anlık olarak yorumlayabiliyor ve bu hareketleri sözlere çevirerek iletişimi sağlıyor.

GazeSpeak isimli uygulama, zaman içerisinde güç kaybı ve konuşma güçlüğü yaşayan, yeme ya da hareket etme kabiliyetlerini yitiren ‘Amyotrofik Lateral Sklerosis (ALS)’ hastalığına yakalanmış hastalara yardımcı olabilir.

OKU ►  Facebook, yorumları messenger benzeri grup sohbetlerine dönüştürebilir

Microsoft Research’te görevli Enable takımının bir parçası olan bilim adamları GazeSpeak uygulamasını, konuşamayan ama gözlerini hareket ettirebilen ALS hastalarına yardımcı olmak üzere geliştirdiler. ALS aynı zamanda bağımsız kas hareketini etkileyen motor bozukluklara da sebep olabiliyor.

Araştırmacılara göre ALS ya da diğer tip motor bozukluklar yaşayan insanlar için üretilen mevcut göz-izleme sistemleri oldukça pahalılar. Aynı zamanda sıklıkla yeniden ayarlanmayı gerektiren bu cihazların önem taşıyan sistemsel kurulumları, ancak sabit mekanlarda yapılabiliyor.

Düşük teknolojili bir alternatif olan Eye-gaze transfer (e-tran) tahtaları ise, piyasa üstünlüğünü ele geçirmeye ve düşük hızlı iletişim oranları sağlamaya çalışıyor.

Amerika’nın Colorado eyaletinde Mayıs ayında düzenlenecek olan Bilgisayar Sistemlerinde İnsan Etkileri adlı konferans’ta sunulacak olan makalenin taslak metninde araştırmacılar “Bu iki statükocu yaklaşımın dezavantajlarını indirgeme adına GazeSpeak’i yaptık. Akıllı telefon üzerinde çalışan bu göz hareketi iletişim sistemi düşük masraflı, dayanıklı, taşınabilir ve öğrenmesi kolay olacak şekilde tasarlandı. Bu uygulamanın iletişim bant genişliği, bir e-tran tahtasından (hareket kabiliyetini yitirmiş hastaların göz hareketleriyle iletişimlerini sağlamak üzere hazırlanmış, üzerinde harfler olan şematik bir tablo) çok daha yüksektir.”

Araştırmacılar, “GazeSpeak, göz hareketlerinin anlık olarak tercümesini yapabilir, bu hareketleri olası sözlere dekode edebilir ve iletişimi sağlayabilir. Uygulamada konuşmacı ve tercüman için farklı kullanıcı arayüzleri mevcuttur” dediler.

New Scientist, GazeSpeak’in göz hareketlerini konuşmaya çevirirken yapay zeka kullandığını ve dinleyicinin cihazında çalışarak dinleyicinin o an itibariyle ne söylendiğini anlayabileceğini bildirdi.

Rapora göre uygulama, Mayıs ayındaki konferans öncesinde Apple App Store’dan indirilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here