Apple’ın Siri hoparlörünün üretimine başladığı bildiriliyor

WWDC’de sunumu yapılabilir

Apple’ın Siri destekli hoparlörüne dair söylentiler, biraz daha somutlaştı. Bloomberg’in kaynaklarına göre Apple sesle kontrol edilen cihazın üretimine başlamış. Konuyla ilgili bilgi sahibi olanlar cihazın 5 Haziran’da düzenlenecek olan WWDC’de duyurulma ihtimali olduğunu söylüyorlar. Fakat hemen satın alabileceğinizi düşünmeyin. Eğer söylenti doğruysa, hoparlör bu yılın sonlarına doğru ancak çıkacaktır. Yine de beklemenize değebilir zira söylendiği kadarıyla eklenen yeni özellikler cihazı, Amazon Echo ve Google Home’un seviyesine taşıyacak.

Hoparlör rakiplerine oranla daha gür ve canlı ses vermenin yanında, aynı zamanda sanal ortam sesi  de üretebilecek. Bunun nasıl çalışacağına dair kesin bir bilgi yok (nihayetinde bir çok müzik stereo özellikte), fakat anlatıldığı kadarıyla Apple ortamı dolduran bir etki oluşturmak istiyor. Firma, ortam gürültüsüne bağlı olarak ses seviyelerini otomatik şekilde ayarlayan sensörleri de üretime dahil etmeyi düşünmüş olabilir (yani eğer siz konuşuyorsanız cihaz müzik sesini azaltabilecek). Fakat bu özellik hazır mı bilinmiyor.

OKU ►  Siz siz olun, 2018'den önce Bluetooth cihaz almayın!

Ve tabii cihazın Apple’ın ekosistemi ile entegrasyona büyük oranda meyilli olması bekleniyor. Örneğin Siri ile HomeKit’le çalışabilen akıllı ev cihazlarınızı kontrol edebileceksiniz. Aynı zamanda üçüncü taraf servislerin de hoparlörü destekleme ihtimalleri var.  Eğer öyle olursa, WWDC’de tanıtımının yapılması oldukça yerinde olacaktır. Üç beş ay piyasaya çıkmayacak olan cihaz, bu yönüyle geliştiricilerin destek sunmaları için de zaman kazandırmış olacak.

Eğer hoparlör WWDC’de gösterime sunulursa, gösteri oldukça donanım merkezli hale dönüşebilir. Zira halihazırda mevcut Mac yenilikleri ve iPad modellerinin etkinlikte sunulmaları bekleniyor. Yalnızca hoparlör ve yazılım revizyonlarından mürekkep bir etkinlik, yeterince yavan olurdu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox