Saydam jelden üretilen robotlar suyun içerisinde gezebiliyor

Saydam jelden üretilen robotlar suyun içerisinde gezebiliyor

ABD’nin M.I.T. üniversitesindeki bilim adamları hidrojel kullanarak saydam ve jel yapısında robot geliştirdiklerini açıkladı. Robotlar içerlerine su pompalanarak çalışan bir mekaniğe sahip. Robotlar bu sayede suda bulunan canlı balıkları yakalayıp geri salabiliyor. Bununla birlikte Nature Communications üzerinden yayınlanan rapora göre robotlar aynı zamanda suyun altında topa vurmak gibi hızlı ve güç isteyen görevleri de yerine getirebiliyor.

Robotlar tamamen hidrojel kullanılarak üretildiği ifade edildi. Sert ve kauçuk yapısına sahip robotlar neredeyse saydam yapıdalar. Konuyla ilgili açıklama yapan M.I.T. profesörü Xuanhe Zhao, “Hidrojel, doğası gereği sert, ıslak ve biouyumlu yapıda bulunuyor. Bu sebeple insan organlarıyla iyi anlaşıyorlar” dedi. Ve sözlerine, “Şu anda aktif bir şekilde medikal alanıyla birlikte çalışarak bu robotların sağlık alanında kullanılacak enstrümanlara dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu sayede çok daha yumuşak ve hafif dokunuşlu tıbbi operasyonlar yapabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

Her bir robot içi boş hidrojel yapılardan oluşuyor. Bu yapılar plastik borularla birbirlerine bağlanıyor. Araştırmacılar robotlara bu borularla su pompalayarak hızla şişirebiliyor. Bu sayede de robotları hem hareket ettirebiliyorlar hem de nesneleri tutup bırakmalarını sağlayabiliyorlar.

OKU ►  Google, arama sonuçlarında saldırgan içerikleri engellemek için etiketlemeden yardım alıyor

Robotlar çoğunlukla su gücüyle çalıştıkları ve sudan yapıldıkları için görsel olarak ve akustik özellik olarak suya benzerlik gösteriyorlar. Araştırmacılar bu robotların su altı için tamamen görünmez olacak şekilde tasarlanabileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here