Artık bebeğinizin nefes alıp verdiğinden emin olacaksınız

Date:

Raybaby bebek solunum takip monitörü

Ranjana Nair, Sanchi Poovaya ve Aardra Kannan iki yıl önce bir arkadaşlarının erken doğum çocuklarını gördüklerinde, küçük bedenine takılmış elektronik cihazların miktarı onları şok etmişti. Fakat arkadaşları bebeğini eve götürdükten sonra dahi endişe devam ediyordu. Sıkça endişeli olan anne, elini çocuğun göğsüne koyup nefes alıp almadığından emin olmak için çocuğun beşiğine gidip duruyordu. Bebekler için solunum takip cihazları mevcut fakat bunların çoğu ailelerin endişelenmelerine neden olan pilli sensörlerin çocukların bedenlerine konulmalarını gerektiriyor. Nair, Poovaya ve Kannan (mühendislik mezunları) daha iyi bir yol olmalı diye düşündüler. Ve sonra Raybaby doğdu.

İlk bakışta Raybaby sıradan bir bebek monitörü gibi duruyor. Bebeğin hareketlerini algılayan ve ne olup bittiğini ailenin telefonundaki bir uygulamaya ileten bir kamerası var. Fakat Raybaby’nin özel yanı, daha çok ‘ultrases’ gibi çalışan ‘ultra geniş bant radar teknolojisi’ni barındırıyor olması.

5 metrelik bir alan dahilinde en küçük hareketleri dahi algılayabiliyor (hatta 1 mm’den küçük bir kıpırtı). Bu nedenle bebeğinizin battaniye içerisinde sarılı olması ve kamerada görünmesinin zor olması sorun değil. Cihaz hareketin solunumla mı ilgili olduğunu, yoksa bebeğin sağa sola kıpırdanıyor oluşuyla mı ilgili olduğunu algılayabilecek kadar akıllı. Raybaby’nin ardındaki firma olan Ray’in CEO’su Nair “cihazı masanın, kitaplığın ya da bebeğe yakın olan herhangi bir şeyin üzerine koyun” dedi. Nair yüzde 98.3’lük bir başarı oranına garanti veriyor.

Kullanım alanları oldukça geniş

Uygulama ile bir araya getirildiğinde Raybaby çocuğunuzun anlık solunumsal oranı ile ilgili kaydadeğer istatistiki bilgiler verebilir. Aynı zamanda uyku hallerinin haritalandırmasını da yapabiliyor. Bununla birlikte pediatrisyeninizi ziyarete gideceğiniz zaman faydalı bir bilgi olabilecek olan haftalık bir grafiği de bu cihazla edinebiliyorsunuz. Cihaz aynı zamanda ateş ya da diğer tip hastalıkların belirtisi olabilecek herhangi bir anlık değişime karşı da sizi uyarıyor.

Bir bebek monitörü olarak Raybaby internet kotanızı aşabileceği düşüncesinden hareketle telefon uygulamanıza sürekli video yayını göndermez. Bunun yerine bebeğiniz uyanık olduğunda, gülümserken ya da ayağa kalkmaya çalışırken kayda başlar. Bütün bu anların kolajını günün sahneleri şeklinde toplar. Bunları daha sonra uygulama ile birlikte gelen online topluluk ile paylaşabilirsiniz. Ray’in COO’su Poovaya “Aileler iki önemli dünyanın en iyisine sahip oluyorlar : tek cihazda yaşamsal gözlem ve video görüntüleme. Bütün kayıtlar Amazon Cloud Servislerinde güvenle depolanıyor” dedi.

Cihazın kendisi hayranlık verici derecede küçük bir şey. O kadar ki kreş dekoru arasına konulabilecek küçüklükte. Nair “Parçaları klinik olarak test edilmiş ve FDA tarafından onaylanmış, sonuçlar hastanelerde kullanılan uyku-gözlem cihazlarıyla kıyaslanabilecek derecede iyi” diyor.

Nair, Poovaya ve Kannan Hindistan’ın Bangalore şehrinde yaşıyorlar fakat farklı geçmişleri var. Nair bilgisayar bilimleri derecesine, Poovaya Cornell’den Makine mühendisliği master derecesine ve Kanna da Georgia Üniversitesi’nden Yapay Zeka Master derecesine sahip. Bu fikri araştırırken birkaç doktor ve pediatristle konuştuklarını, bebeklere, hatta prematüre çocuklara ait solunum oranlarının takibinin çok güzel bir iş olacağını belirttiklerini söylediler. Uyku apnesinin gözlenmesinde yararlı olan cihaz, aynı zamanda ciğerleri etkileyen viral bir enfeksiyon olan ‘bronşiyolt’in tespiti aşamasında da faydalı olabilir. Nair  “Daha çok tutarlı ve sağlıklı solunumsal oran kayıtlarının gerekliliğine dair bir çokları tarafından dile getirilmiş talepler vardı” dedi.

Aslında Nair Raybaby’nin kullanımı ile ilgili farklı vakaların da olabileceğine inanıyor. Örneğin bu tip bir teknolojiyi aritmi ya da kalp krizinin erken belirtilerini taşıyan yetişkinler için de kullanabilirsiniz. Fakat şu an için ekibin yoğunluğu ‘Raybaby’ üzerine. Girişimciler için donanım havuzu kuran HAX ile ortaklık yapan ekip, veri toplamak ve geçen 4 ay için prototip inşa etmek üzere Amerika, Çin ve Hindistan arasında mekik dokudu.

Şimdi ise Kickstarter’da projelerinin mali desteğini sağlamak üzere hazırlar. Son tüketici fiyatı 250 dolar olacak olan cihazın satışı Kickstarter’da 99 dolar olarak belirlendi. Eylül ayı civarında gönderime hazır olacak olan cihaz, aynı tarihlerde perakende satış mağazalarında da bulunabilecek.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...