Lego’dan çocuklar için güvenli sosyal ağ

Date:

Çocuğunuz yaratıcı yapımlarını dünyaya göstermek için can atan bir Lego dahisi ise, bunu gerçekleştirmesini sağlayacak bir mekan Lego’da var. İkonik tuğlaların ardındaki firma 13 yaş altındaki çocuklar için yeni bir sosyal ağı uygulamaya koydu. Lego Life isimli sosyal ağ, çocukların akranlarından oluşan bir toplulukla iletişim kurmasına imkan veriyor. Diğer çocukların ne yaptıklarını görebilir ve aynı zamanda kendi eserlerini diğerleriyle paylaşabilirler. Tabletler için yapılan Lego Life, iOS ve Amazon Kindle Fire versiyonlarıyla Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya’da kullanıma hazır.

Bu fikrin biraz tuhaf olduğunu düşünüyorsanız Lego bunun bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. Lego Life’ın üst yöneticilerinden Rob Lowe, çocukların yapımlarını geniş izleyicili bir ortamda paylaşmak için can attıklarına inandığını söylüyor. “Sadece aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşmak istemiyorlar ama katılabilecekleri sosyal bir ağ da yok maalesef” diyor. Eserlerini Lego Club dergisine gönderebileceklerini fakat 6 milyondan fazla üyesi olan bir ortamda göndermiş oldukları resimlerin dikkat çekmesinin oldukça zor olduğunu söylüyor. Lego Life ile yaptıkları şeyler dakikalar içerisinde dünya ile paylaşılabilir. Lowe’a göre İngiltere’de birkaç aydır beta (test amaçlı) olarak çalışan Lego Life, radar altı bir başarı seviyesini yakaladı.

Uygulamanın kullanımı hakkında

Çocuklar uygulamayı ilk çalıştırdıklarında ailelerinin e-posta adreslerini kullanacakları Lego kimliklerini oluşturmaları gerekecek. Lego ekibi uygulamanın çocuklar için güvenli olduğundan emin olmak için UNICEF ve FTC ile yakın bir çalışma yaptı. Bu nedenle çocuklar gerçek isimlerini kullanamazlar; bunun yerine Lego onlara kullanabilecekleri isim teklifinde bulunur. Çocukların görüntülenen isimleri üç kelimeli sıradan isim üreteçleri dahilinde (örneğin ‘DarkMankeyShrimp’ ya da ChairmanSmartDolphin’ gibi), çocuklar hangisini tercih ederlerse onu seçebilecekleri şekilde kullanılabilir. Daha sonra o yönde bir seçim yapmaları durumunda diğer Lego uygulamalarına da taşıyabilecekleri kendilerine ait küçük mini figürleri avatar olarak düzenleyebilirler.

Lowe’ın gösterdiği uygulamanın beta versiyonu oldukça renkli görünüyordu. Ana ürün merkezi Lego yapımlarının da bulunduğu, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş yapı yumağından oluşuyor. Lego’ya ait olanlar genel itibariyle ‘kırmızı tuğlalarla bir şeyler yap’ tarzında küçük görevlerden, ya da Lego yapımlarını canlandıran video gösterimlerinden oluşuyor. Aynı zamanda Lego Master Builders (Lego Usta Yapımcıları)’nın yaptıkları hayranlık verici yapımların gönderimleri de sitede yer alacak. Üstte bulunan içeriğin bir kısmı Lego yönetimine ait, fakat aşağıya doğru gittikçe daha sıradan içerikleri görüyorsunuz. Resim beğenmeye ve belli bazı kullanıcıları takip etmeye başladığınızda dahili bir algoritmanın sunduğu, beğenebileceğinizin düşünüldüğü yapımlar ekrana gelmeye başlıyor.

Diğer çocuklardan farklı olarak aynın zamanda yapı-ilhamları gönderilerini paylaşan ‘Ninjago’dan Master Wu’ ya da ‘Lego Friends’ten Emma’ Lego setlerinden tanınmış karakterleri de takip etme imkanına sahipsiniz. Bu karakterler aynı zamanda sizi özendirmek adına yorumlarınız esnasında arada bir beliriverecekler. Tabii ki bu hesaplar Lego çalışanları tarafından kontrol ediliyorlar. Lowe Lego Life heyecanına bir miktar sihir etkeni eklemiş olduklarını belirtiyor. Tanınmış kullanıcıların takibine ek olarak arkadaşlar, hayvanlar ya da kahramanlar gibi belirli Lego hashtag’lerini de takip edebiliyorsunuz.

Resim yüklemek oldukça basit. Resminizi kolayca tabletinizin kamerasıyla çekin, çektiğiniz resme bir isim verin, bir hashtag ya da tema adıyla etiketlendirin ve gönderin. Çocuklar yapımlarının resimlerini göndermenin haricinde özel Lego emojileri ve etiketlerle de süsleyebilirler. Mini Lego müsabakalarını bitirdikleri ya da kendi yapımlarını yükledikleri sürece daha fazla etiket kazanmaya devam edecekler.

Resimlere gelince; her resim seviyeye göre biçimlendiriliyor. Resim kabulünün ilk aşamasındaki kriter, yüz görüntüsü ya da isim, telefon numarası gibi kişisel bilgi belirteçlerinin olmadığından emin olmak. Eğer resim gri alana düşerse (ki araç bu durumda resimle ilgili ne yapacağından çok da emin değil) resim ‘yönetici müdahalesi’ bölümüne gidiyor. Lowe aynı zamanda bütün resimlerin belirli oranda Lego ile ilişkili olması gerektiğini belirtiyor. Gönderilecek bir resim yarışmacı tuğlalarını ya da Play-Doh’unu içerebilir, ama örneğin evcil kedinizin resmi kabul olunmayacaktır.

Yorumlar da aynı zamanda dikkatlice sınırlandırılmışlar. Lego’nun yapmış olduğu yorumların açılmasına izin veriliyorken (ki bir dereceye kadar üzerinde oynanmış oluyorlar), kullanıcının oluşturmuş olduğu içeriğe sahip yorumlar emoji ya da etiketlerle sınırlandırılmış. Lowe “çocuklar kalp kırıcı bazı yorumlar yapabilirler” diye açıklıyor bu durumu.

Resim haricinde farklı şeyler de paylaşabilirsiniz. Eğer Lego Life hesabınıza Boost uygulamasında giriş yapar ve ‘Paylaş’a tıklarsanız robotunuz için yazmış olduğunuz kodu paylaşabilirsiniz. Böylece diğer çocuklar da bunu indirebilirler. Lego ileride stop motion gibi video yüklemeyi de mümkün kılmayı ümid ediyor. Bu noktadaki yegane sorun videoda yer alacak sesin şahsi bilgi olarak düşünülmesi ve ailenin rızasını gerektiriyor olması. Lowe “kim olduğunuzu belgeleyen bir kimlik formu gerekecek” diyor. “Önemli olan şey çocuğun mümkün olduğunca bilinmez kılınması”.

Lego Life ile ilgili olarak “Hikayelerini anlatmak için çocukların pek araçları yok” diyen Lowe “Fakat burada, bunu yapmak için kolay ve eğlenceli bir yol var” diye ekledi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...