ASUS ZenFone AR Tango ile AR’ı zirveye taşıyor

Date:

Hexagon 680 dijital sinyal işlemcisi

Google I/O etkinliğinde açıklandığı içindir ki ikinci Tango modeli olan ASUS’un ZenFone AR modelinin firma tarafından yayınlanma aşamasına yaklaştığını biliyorduk. Ve şimdi bu telefon, Verizon’ın ayrıcalıklı ürünü olarak bu yaz mevsiminde Amerika’ya geliyor. Şükürler olsun ki artık bu telefonu kimlerin alabileceklerini öğrendik. ASUS’un bugün düzenlediği Computex öncesi etkinliğinden hemen sonra CEO Jerry Shen (telefonun Haziran ortalarında Tayvan’da, Temmuz ayı başı gibi Amerika’da satışa sunulacağını açıklayan zat-ı muhterem) ile yapılan söyleşiden edinilen bilgiler ışığında yazımıza devam edelim.

ZenFone AR ile geçirdiğimiz kaliteli zamanların üzerinden altı ay geçti. Şuna inanın; cihaza harcadığımız harici mesaiye değerdi. ASUS’un kendi yapmış olduğu testlere göre 100 adet mevcut Tango AR uygulamasının yaklaşık 40-50 adedi artık ZenFone AR üzerinde stabil olarak çalışabiliyorlar. Ki uygulamalar Android Nougat için güncellendikleri sürece, bu liste büyümeye devam edecektir. Shen aynı zamanda Tango uygulamalarının gelecek yıl itibariyle binin üzerinde olacağının beklendiğini söyledi. Bu noktada firma, Google ile AR geliştirici konferansları düzenleyerek (ki Temmuz’da Tayvan’da bir tanesi düzenlenecek) kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti.

Bugün yapılan kısa bir inceleme esnasında BMW i Visualiser, Lowe’s Vision, iStaging (Tayvan’da yapılan bir ev dekorasyon uygulaması) ve Matterport Scenes uygulamalarını denedik. Uygulamaların hepsi de müthiş tracking kalitesiyle sorunsuz bir şekilde çalıştılar. Daha önce güçsüz ve koca gövdeli Lenovo Phab 2 Pro’da yaptığımız gecikmeli, tutuk deneyime nazaran çok başarılıydı bu seferki. Bu noktada ZenFone AR içerisinde kullanılan Snapdragon 821 modelchipset üzerinde Qualcomm’un yaptığı ince ayarların büyük etkisi var. Özelde optimizasyon çabaları daha çok chipset’in Hexagon 680 dijital sinyal işlemcisi üzerine yoğunlaştırılmış. Böylece işlemci, son kodlamayı kullanarak potansiyelini fullemiş. Tabii 8GB RAM’in de katkısı var fakat aynı zamanda 6GB RAM varyantı da olacak. Fakat tabii o da oldukça yeterli olacaktır.

Bu modelle Phab 2 Pro arasında gördüğümüz fark oldukça etkileyici cinsten. Hatta öyle ki ZenFone AR’ı mobil arttırılmış gerçeklik dünyasında oyalamak isteyenler için en iyi seçenek yapacak türde. Geriye tek bir soru kalıyor: ASUS’un ilk Tango telefonu için yüksek oranda fiyat uygulayacak mı? Shen’e çıkacak model örneğin Samsung Galaxy S8 Plus’tan daha pahalı olabilir mi diye sorduk. Öncelikle kıkır kıkır gülen Shen “Daha fazlasına cesaret edemeyiz” dedi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...