Atmosferinde “Oksijen” bulunduran yıldız keşfedildi

Date:

Bu yıldız yaşamak için gerekli elementleri atmosferinde bulunduruyor

Evrende hayatın olup olmadığını ararken sorulacak en basit soru; yaşamak için hangi temel ihtiyaçlara gerek duyulacağı ve bu elementlerin evrende bulunup bulunmadığı. İşte bu elementleri bulunduran bir yıldız keşfedildi.

Gök bilimcilerin yeni keşfi, atmosferinde yaşamak için gerekli olan elementleri bulunduran bir cüce yıldız oldu. Bu yıldız Boötes Takım Yıldızında bulunan, WD 1425+540. Beyaz cüce yıldız WD 1425+450’nin her ne kadar kendine özgü bir ismi bulunmasa da atmosferinde bulunan elementler, içerisinde hayat oluşmasına yetecek kadar çeşitli. Gök bilimciler yıldızın atmosferinde, karbon, hidrojen, azot ve oksijen bulunduğunu keşfetti. Bilim adamları yıldızın bu elementleri yoluna çıkan bir, su-kaya gezegenini parçalayarak bünyesine aldığının en muhtemel ihtimal olduğunu ifade etti.

Bu keşif ile bilim adamları kendi dünyamız gibi yaşam bulunan gezegenlerin yaşamak için ihtiyaç duyulan elementler olmadan da doğabildiklerini keşfetmiş oldu. Kuru bir gezegenin bile bir yıldıza fazla yakınlaşması sonucu, bu elementlere sahip olabileceği anlaşıldı.

Bilim adamlarının dikkat çektiği bir diğer nokta ise, cüce yıldızın kurbanı olan gezegenin, kendi Güneş Sistemi’mizin Kuiper Kuşağı’nda (dış köşesinde) bulunan su zengini kuyruklu yıldızlarla aynı özelliğe sahip olduğu. Bu da demek oluyor ki, bizim Kuiper Kuşagı’mıza benzer sistemlerin diğer yıldız sistemlerinde de bulunabildiği. WD 1425+540’ın başına gelen mutlu kazanın diğer sistemlerinde başına gelmiş olabileceği büyük bir ihtimal. Her ne kadar mutlu kaza bu sistemlerde hayatın başladığı anlamanı gelmesede en azından ihtimalleri arttıracağı da kesin.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...