Avrupa’da sosyal medyaya yönelik isyan başladı

Date:

Twitter, Facebook, YouTube gibi sitelerdeki nefret dolu içeriklerin silinmesi konusunda yeni yaptırımlar hazırlanması isteniyor

Bugün, Avrupa Komisyonu’nun doğruladığına göre, ağlarındaki nefret içerikli konuşmaları kaldırması için, Facebook, Twitter, Youtube ve Microsoft’a yönelik çağrıda bulunuldu. Dört şirket birlikte, verilen zaman aralığında bildirimlerin yüzde 51’ini gözden geçirerek, yüzde 40’lık bir iyileşme kaydetti. Bir gün içerisinde, bildirimlerin % 58’ine karşılık verme hedefine ulaşan tek sosyal ağ ise, Facebook’tu.

Twitter, Facebook, YouTube gibi sitelerdeki nefret dolu içeriklerin silinmesi konusunda yeni yaptırımlar hazırlanması isteniyor

Twitter ise, bildirimlerin yüzde 39’unu gözden geçirmiştir. Bununla birlikte, Youtube, yüzde 42,6’sını inceleyerek yavaşlamış ve düşüş yaşamıştır. Çünkü, geçen sene bu oran % 60,8 idi. Adalet komisyon üyesi Vera Jourova’ya göre, sonuçlar “cesaret verici.” Ve, eylemlerin “doğru yönde atılmış önemli bir adım” olduğunu düşünüyor.

Bununla beraber, para cezaları da başlatılıyor. Almanya’da Federal Meclis internette yalan haber ve nefret söylemi içeren paylaşımları 1 ile 7 gün arasında kaldırmayan şirketlere 50 milyon euro’ya kadar para cezası öngören yasa tasarısını kabul etti. Facebook ise, Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yalan haber yaymakla suçlanan 30 bin hesabı kapattı.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...